Estonya dijital göçebelere ''Dijital Göçebe Vizesi'' verecek

Estonya dijital göçebelere ''Dijital Göçebe Vizesi'' verecek

Dijital dönüşüm, yenilenebilir enerji ve teknolojiler konusunda dünya genelinde adından söz ettiren Estonya bir ilke imza attı. Estonya dijital göçebelere 1 yıllık vize verecek.

Estonya, son yıllarda dijital dönüşüm, yenilenebilir enerji ve teknolojiler noktasında dünya tarihinde çığır açacak bir adım attı. Dijital göçebe kavramına yatırım yapmaya başlayan Estonya, dijital göçebelere 1 yıllık vize verme kararı aldı. Bu konuda gereken e-Residency yani e-Oturum için “Dijital Göçebe Vizesi” verilmeye başlanacak. Bu uygulamayı da dünyada başlatan ilk ülke Estonya oldu.

Estonya dijital dönüşüm, yenilenebilir enerji ve teknolojiler alanına 4 şirketle destek vermeye başladı. Bu şirketler ekosistem alanında araştırmalar yapıyor. Değerleri ise 1 milyar dolar civarında bulunuyor. 1.3 milyon nüfusa sahip olan ülkenin bu tür adımlar atması geniş yankı uyandırdı. Buna göre Estonya dijital göçebe kavramına yatırım yapmaya başladı ve dijital göçebelere 1 yıllık vize verme kararı aldı.

Estonya Yabancı Yasası’na göre değişiklikler yaparak Dijital Göçebe Vizesi çıkarma kararı almaya karar verdi. Böylelikle dijital göçebeler 1 yıl boyunca ülkede kalabilecek. İlk kez Estonya tarafından gündeme getirilen bu uygulamayla, dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun herkese dijital kimlik verecek. Bu kampanyaya ülke genelindeki tüm şirketler ve kurumlar da destek verdi.

Kendisini dijital göçebe olarak gösteren kişiler, dünyanın farklı ülkelerine gittiklerinde normal turist vizesi süresi kadar ziyarette kalabiliyorlardı. Estonya’da da bu durum aynıydı. Ancak çıkarılan yeni yasayla artık dijital göçebelere hem dijital kimlik verilecek hem de 1 yıl vize hakkı verilecek.

Konuyla ilgili Estonya İçişleri Bakanı açıklamalarda bulundu. Açıklamaya göre artık dünya genelinde finans, teknoloji ya da pazarlama gibi alanlarda çalışan insanların, zaman ve yerin önemi olmaksızın iş yapma fırsatı doğacağı söylendi. Yılda yaklaşık olarak 1.800 kadar kişinin dijital göçebe başvurusunda bulunmasının beklendiği ifade edildi.

Estonya daha önce 2014 senesinde e-Oturum projesini hayata geçirmişti. Ayrıca 2017 yılında da Start-Up vizesini yürürlüğe sokmuştu. e-Oturum Programı Genel Müdürü Ott Vatter, dijital göçebe vizesi alacak olan kişilerin uluslararası bir firmada tam ya da yarı zamanlı olduklarını ispatlamaları gerekmektedir. Konuşmalarını sürdüren Vatter, hala Start-Up vizesinin en iyi altenatif olduğunu ifade etti. Vatter, ‘’Dünyanın neresinde olursanız olun Estonya’dan girişimci ya da dijital göçebe vizesi alabilirsiniz’’ dedi.

Türkiye’den 650 Kişi Başvurdu

Estonya, dünyanın farklı ülkelerinden şirketlere AB pazarında bulunma imkanı sağlıyor. E-Oturum programı sayesinde Avrupa Birliği’nin ortak pazarında faaliyet gösteren ve buradaki imtiyazlardan yararlanan bir firma olma hakkınız oluyor. Türkiye’den ise bu programa tam 2.600 kişi katıldı. Dünya genelinde ise 65 bin kişi oturma izni aldı. Türkiye’de tam 650 şirket e-oturum’a başvurdu ve katıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.