Dünyanın En Zengini Jeff Bezos Ay'a Uzay Aracı Gönderiyor

Dünyanın En Zengini Jeff Bezos Ay'a Uzay Aracı Gönderiyor

Amazon'un kurucusu ve dünyanın en zengin adamı olan Jeff Bezos, Ay'a uzay aracı göndermeyi planladığını açıkladı.

ABD'li e-ticaret devi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, Ay'a uzay aracı göndermeyi planlıyor. 118 milyar dolar serveti ile dünyanın en zengin adamı ünvanına sahip Jeff Bezos, havacılık ve uzay araştırmaları şirketi Blue Origin’in 4 gezginci robotu taşıma kapasitesine sahip, küçük bir ev büyüklüğündeki uzay aracını, yeni tasarlanan roket motoru ve güçlendirilmiş roketlerle Ay’a göndereceğini duyurdu.

aynı zamanda Washington Post gazetesinin de sahibi olan Bezos, planın tanıtımını, Dünya’nın uydusuna gönderilecek aracın maketinin gösterildiği Blue Origin şirketinde gerçekleştirdi. Jeff Bezos maketin tanıtımını yaparak burada yaptığı konuşmasında “Bu inanılmaz araç Ay’a gidecek. Ay’a geri dönmenin, bu sefer orada kalmanın vakti.” ifadelerini kullandı.

Bezos, aracın ne zaman Ay’a gönderileceği, Dünya’nın uydusuna insan götürülüp götürülmeyeceğine ilişkin her hangi bilgi paylaşmadı.

Blue Origin Başkan Yardımcısı Clay Mowry ise Ay’a insanlı seyahatin 2024’te yapılmasının ümit edildiğini belirtmesinin ardından, Şirket için çalışan özel uzay danışmanı Robert Walker da insansız uçuşun 2023’te planlandığını söyledi.