Apple, iOS 13 ile WhatsApp ve Facebook'a kısıtlama uygulamaya hazırlanıyor

Apple, iOS 13 ile WhatsApp ve Facebook'a kısıtlama uygulamaya hazırlanıyor

Teknoloji devi Apple, kullanıcılarına sunacağı iOS 13'le birlikte WhatsApp ve Facebook gibi uygulamalara kısıtlama getirmeye hazırlanıyor. Peki iOS 13 ile birlikte uygulanacak olan WhatsApp, Facebook kısıtlaması nedir? İphone kullanıcılarını ne bekliyor?

Apple’ın yeni nesil mobil işletim sistemi iOS 13 uygulaması merakla beklenirken Dev şirket kısa bir süre sonra sunacağı güncelleme üzerşnde bir takım değişikliklere gidiyor. Uygulamada güvenlik tedbirleri arttırılırken WhatsApp ve Facebook gibi uygulamaları gözetimi altında olması için uygulamalara bir takım kısıtlamalar getirmeye hazırlanıyor. Peki nedir bu kısıtlama?

Söz konusu değişiklik yeni sürümde VoIP altyapısı özelinde yapılan değişiklik, mesajlaşma uygulamalarının arka plan aktivitesini sınırlandırıyor ve arka planda VoIP (IP üzerinden ses verisi gönderebilen uygulamalar) aracılığıyla ses iletimi yapmasına izin verilmeyecek şeklinde yapıldı.

Şu an WhatsApp ve Messenger gibi uygulamalar, VoIP altyapısıyla “sesli görüşme özelliğini” aktif olarak kullanılmasa da arka planda çalıştırıyor.

Bu sayede birçok veriye erişmemeleri gerektiği halde eriştiği söylenen anlık mesajlaşma uygulamalarının, iOS 13’e eklenen PushKit VoIP API ile önü kesilmiş olacak. Bu sayede uygulamaların sadece sesli görüşme için arkaplan erişimi elde edebileceği gelen bilgiler arasında.

APPle'ın yapacağı bu değişikliğin başta WhatsApp olmak üzere birçok mesajlaşma uygulamasında ciddi kod düzenlemeleri gerektireceği hatta WhatsApp‘ın uçtan uca şifrelemeyi VoIP altyapısı üstünden yürüttüğü ve bu yüzden gerçekten büyük bir kod güncellemesi yapmak zorunda kalacağı öğrenildi.

Diğer taraftan iPhone ve iPad kullanıcıları İOS 13 ile birlikte gelecek olan bu yeni güncellemeyle PushKit VoIP API ile daha güvenli bir cihaza sahip olacaklar.