Apple eski iPhone sahiplerine 25 dolar tazminat ödeyecek!

Apple eski iPhone sahiplerine 25 dolar tazminat ödeyecek!

Eski iPhone sahipleri telefonlarının bilerek yavaşlatılması hakkında açtıkları davayı kazandı. Bu davaya göre Apple eski iPhone kullanan kişilere 25 Dolarlık tazminat ödemesi yapacak.

Apple kullanıcıları uzun süredir yeni modellerin çıkmasının ardından eski modellerin yavaşlamasından fazlasıyla rahatsızdı. Dünyaca ünlü markanın iPhone modellerinin kısıtladığı kararı olan Batterygate’in doğru olduğu ortaya çıkmıştı. Ancak şirketin eski modellerin hızını düşürmesinin ana sebebi yeni iPhone’ların piyasasını yükseltmek değil. iPhone modellerinin bataryası eskidiğinde performansın düşmesini isteyemeyen Apple, bu durumu işlemciyi düşürerek karşılıyor. Ancak bu uygulamadan herhangi bir iPhone kullanıcısını bilgilendirilmedi.

iPhone Kullanıcıları 25 Dolarlık Tazminat İstiyor

iPhone kullanıcıları habersiz bir şekilde performans düşürülmesi nedeniyle dava açmıştı. Bu davaların ardından eski iPhone sahiplerine 25 dolarlık tazminat hakkı verildi. Mağduriyet yaşayan kullanıcılara destek olmak amacıyla bir intenet sitesi açıldı ve şikayetler alındı. Bütün şikayetlerin 6 Ekim 2020 tarihine dek iletilmesi gerekiyor. Ayrıca bu dava yalnızca ABD’deki iPhone kullanıcıları için geçerli olacak.

Apple bu dava karşılığında 500 milyon Dolar tazminat ödemesi yapacak. Bu tazminat bedeli ABD’deki her eski iPhone kullanıcısına 25 dolar ödeme yapılmasına denk geliyor. Buna göre iOS 10.2.1 ya da daha üst bir güncellemesi olan Phone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus veya iPhone SE sahipleri tazminat ödemesi alabilecek.