Ampul ne zaman icat edildi? Kim tarafından icat edildi?

Ampul ne zaman icat edildi? Kim tarafından icat edildi?

Tüm karanlıklara aydınlık olan icat Ampul, ne zaman kim tarafından icat edilmiştir? İsmini çok duyduğunuz o bilim insanı ve bilmediğiniz birçok şey.

Ampul Ne Zaman Kim Tarafından İcat Edildi?

Yıllardır ismini her yerde duyduğumuz geçmişimize, bu günümüze ve yarınlarımıza ışık tutan geleceğe umut olan Thomas Edison elektrikli ampulü 1879 yılının Kasım ayında icat etmiştir. Bu icadından önce de yapmış olduğu birçok mucitlikle kendisini döneminin insanlarına tanıtan Edison ampulü bulmasıyla tarihe kazındı.

Edison Ampulü Kaç Denemede Buldu?

Bu soru için o günlerden bu günlere gelen meşhur hikâye Edison’un asistanının Edison’a vazgeçmemesi için yaptığı konuşmadan sonra Edison’un şu açıklamaya bakıyoruz. ‘’ Aradığımız şeyin bu 2000 denemenin içinde olmadığını gördük. Bir diğer ifade ile, ampulü yapamamanın 2000 yolunu buldum. Yani yapılan denemelerin hepsi doğruyu bulma yolunda yanlışların elenmesi gibiydi.” Bu açıklamaya bakarsak Edison ve asistanı çok uzun uğraşlar sonucunda ampule ışık verebildiler.

Ampulün Çalışma Prensibi Nedir?

Ampul içinde filaman adı verilen ince tel bulunur. Elektrik temas noktasından gelen akım, bakır ve nikel teller yardımıyla filamana ulaşır. Bu ince teller elektrik akımına şiddetli bir biçimde direnir ve tel aşırı ısınarak yaklaşık 3000 dereceye kadar çıkar. Ve görünür radyasyon yayar. Aslında ısınan her şey radyasyon yayar. Bu aşırı ısınma sonucunda da gözle görülü ışıma saçılır. İşte bu şekilde elektrik enerjisi ısı ve ışık enerjisine dönüşmüş olur.