ABD'nin Ticari Sınırlama Getirdiği Huawei'ye Bir Darbede Panasonic'den

ABD'nin Ticari Sınırlama Getirdiği Huawei'ye Bir Darbede Panasonic'den

ABD'nin ticari sınırlamalar getirdiği Huawei'ye bir darbede teknoloji devlerinden biri olan Panasonic şirketinden geldi. Panasonic, belirli parçaların Huawei'ye sevkiyatını durdurdu.

Panasonic, ABD'nin uygulamaya koyduğu yasak çerçevesinde Huawei ve 68 bağlı ortaklığı ile işlemlerin durdurulduğunu açıkladı. Şirket, ABD'nin Huawei ile ticarete sınırlamalar getirme kararı sonrasında, belirli parçaların Huawei Technologies'e sevkiyatını olmayacağını duyurdu.

Panasonic şirketi yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, "ABD'nin uygulamaya koyduğu yasak çerçevesinde Huawei ve 68 bağlı ortaklığı ile işlemlerin durdurulduğu, Huawei'ye sevkiyatı durdurulan parçaların yüzde 25 veya daha fazla ABD orjinli teknoloji veya metaryel kullanılan parçalar olduğu" ifadeleri yer aldı.

ABD Başkanı Donald Trump içlerinde Huawei'nin de olduğu 70 kadar şirket kara listeye alındığını, ABD'de üretilen ürünlerden ve hizmetlerden aksi yönde bir karar olmadığı müddetçe bu şirketlerin yararlanamayacakları açıklamıştı.

Ayrıca ABD destekli Google da Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin ABD tarafından kara listeye alınmasının ardından, Huawei kullanıcılarının Google ürünlerine olan erişimini askıya aldıklerını ve yeni güncelleme sunmayacaklarını duyurmuştu.

Öte yandan Çinli telekomunikasyon devi Huawei akıllı telefon, tablet gibi ürünlerinde Google veya Microsoft tarafından geliştirilen işletim sistemlerinin bu yıl içinde hazır olacağını duyurdu.