ABD-Çin Ticari Savaşı Apple'ın Planlarını Bozdu, iPhone'a Yüzde 25'lik Yeni Vergi Geliyor

ABD-Çin Ticari Savaşı Apple'ın Planlarını Bozdu, iPhone'a Yüzde 25'lik Yeni Vergi Geliyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta söylediği ve bugün uygulamaya konulan yeni gümrük tarifesi Apple’ın planlarını bozdu. Çünkü artık Apple ürünleri de yüzde 25’lik bu yeni vergiye tabi olacak.

ABD, bugün itibariyle Çin ürünlerine yönelik gümrük vergisi oranını yüzde 10’dan yüzde 25’e resmi olarak çıkararak uygulamaya koydu. 200 milyar dolarlık ürünü ilgilendiren bu artış ta en çok akıllı telefon ve bilgisayar başta olmak üzere teknoloji ürünlerini etkileyecek.

RBC Capital’ın analizine göre 2019 yılı için hisse başına 13.32 dolarlık kâr tahmini bulunan Apple’ın yüzde 10’luk gümrük vergisi, Apple’ın hisse başına kârını yaklaşık 1 dolar aşağı çekerken, vergi oranından sonra Apple’ın bu rakamında 2.5 dolarlık bir kayba neden olacak.

Apple tedarikçileri geçen aylarda, yüzde 10’luk tarife oranında Çin’de üretime devam edeceklerini, ancak oranın yüzde 25’e çıkması durumunda Çin’deki iPhone üretimlerini başka ülkelere kaydırabilecekleri sinyallerini vererek Apple'ın iPhone üretimini Çin'den çıkarmayı değerlendirebileceği nokta olarak nitelendirildi.

Bir yandan düşen iPhone satışlarıyla mücadele eden Apple, bu durumda üretim için Çin dışındaki altenatifleri de değerlendirmeye başlayacağı konuşulan konular arasında.

Çin’in ABD’ye karşı olası bir misillemesini değerlendiren teknoloji araştırma şirketi Moor Insights & Strategy’in analisti olan Mark Vena da “Bu, Apple’ için oldukça yıkıcı olabilir” yorumunda bulunurken ABD ile Çin arasında yeniden alevlenen bu son ticaret savaşı sonrasında Apple’ın nasıl bir adım atacağı merakla bekleniyor.