2019 Telefonların Radyasyon Oranları Belli Oldu! En Az ve En Çok SAR Değeri Olan Akıllı Telefonlar

2019 Telefonların Radyasyon Oranları Belli Oldu! En Az ve En Çok SAR Değeri Olan Akıllı Telefonlar

Alman Radyasyon Korunma Dairesi en yüksek ve en az radyasyon yayan akıllı telefon listesini yayınladı. En çok yayan telefon Xiaomi Mi A1 olurken, en az radyasyon yayan cihaz ise Galaxy Note 8 oldu.

Yüksek radyasyon oranları insan sağlığını ciddi oranda tehdit etmektedir. Alman Radyasyon Korunma Dairesi en yüksek SAR değerine sahip akıllı telefonlarla ilgili bir rapor yayınladı. Raporda akıllı telefonların ağırlığı kg cinsine göre ele alındı ve watt değerlerine raporda yer verildi. Daha düşük watt değerine sahip cihazlar daha güvenli telefonlar olarak yer almaktadır.

SAR Değeri Nedir?

Sar değeri yani Özgül Soğurma Oranı radyasyon miktarı anlamına gelir. Kablosuz özelliklerin artmasıyla birlikte cihazlardaki radyasyon oranı da doğru orantılı olarak artış göstermektedir. Akıllı telefon seçimlerinde cihazın donanımsal özelliklerinin yanında SAR değerlerini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Yüksek seviyede radyasyon yayan akıllı telefonları cebinizde taşımanız spermlerinize zarar verir. Cep telefonuyla uzun süre konuşmanız ise kanser hastalığına yakalanma ihtimalinizi artıracaktır. Bundan dolayı uzmanlar cep telefonu görüşmelerinizi kulaklıklarla yapmanızı önermektedir.

2019 Telefonların Radyasyon Oranları Belli Oldu! En Az ve En Çok SAR Değeri Olan Akıllı Telefonlar

En Yüksek Radyasyon Yayan Telefon Mİ A1

En yüksek seviyede radyasyon yayan akıllı telefonlar arasında ilk sırada Xiaomi Mi 1 yer aldı. Listenin ikinci sırasında ise OnePlus 5T yer alıyor. OnePlus 5T kilogram başına 1.68 watt radyasyon yaymaktadır. Son zamanların en popüler telefonlarından OnePlus 6T ise kilogram başına en fazla radyasyon yayan 4. telefon olarak karşımıza çıkıyor. Apple akıllı telefonlarından iPhone 8 ise 14. sırada yer almaktadır.

En Düşük Sar Değeri Galaxy Note 8

Düşük SAR değerli akıllı telefonlar listesinde de en düşük seviyede radyasyon yayan akıllı telefon Galaxy Note 8 oldu. LG G7 Thinq ve Galaxy A8 ise en az radyasyon yayan akıllı telefonlar arasındadır. En güvenli akıllı telefonlar arasında Samsung cihazlarının yer aldığı dikkatleri çekti. Galaxy S9 0.29, S8 ise 0.32 sar değerine sahiptir.