Ana Sayfa EKONOMİ Teknoloji Devleri Sarsılıyor

Teknoloji Devleri Sarsılıyor

Dünya ekonomisinin teknoloji alanında iki devi piyasada değer kaybetmeye devam ediyor. Haftaya %4'ten daha fazla bir düşüş ile devam eden Apple ve Amazon dengeyi yakalamaya çalışıyor.

60
0

Ekonomik dalgalanmalar küresel bazda etkilerini göstermeyi sürdürüyor. Son dönemde özellikle teknoloji piyasasını vurduğu tespit edilen dalgalanmalar neticesinde Amerika Birleşik Devletleri iki teknoloji devinin büyük kayıp yaşadığı öğrenildi. Son 4 işlem günü baz alındığında Apple ve Amazon’un New York Borsasında işlem hacimleri %4’ten daha fazla düşüş yaşadı. Yalnızca bu iki şirketin New York borsasındaki piyasa değerinde yaşanan kaybın 100 milyar $ seviyelerinde olduğu öngörülüyor.

HAFTA BAZINDA KAYIP BÜYÜK

Apple’ın küresel piyasadaki düşüşünün özellikle son bir haftalık periyodda şiddetlendiği ekonomistler tarafından açıklanıyor. Önceki hafta aynı gün 228,36 $ seviyesinden kapanış yapan Apple hisseleri, bugün 218,33 $ düzeyine kadar iniş yaptı ve kaybın %4.4 seviyelerinde olduğu öğrenildi. Bu düşüş ile beraber dünya devi Apple’ın piyasa değeri 1.1 trilyon $ seviyesinden 1.05 trilyon $’a gerilerken, firmanın piyasa değerinin 50 milyar $’lık kısmı silindi.

Benzer çakılma Amazon hisselerinde de gerçekleşti. Aynı gün geçtiğimiz hafta 2.039 $ seviyelerinde hisseleri işlem gören Amazon bugün 1.939,01 $’a geriledi ve %4.9’luk düşüş görüldü. Firmanın total piyasa değeri ise bu çakılma ile beraber 994,7 milyar $’dan 945,7 milyar $’a geriledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here