Samsung’un Yeni Amiral Gemisi Galaxy S10 Plus’ın Üretim Maliyeti

Samsung’un Yeni Amiral Gemisi Galaxy S10 Plus’ın Üretim Maliyeti

Samsung’un Galaxy S serisinin en son modeli S10 Plus’ı parçalarına ayırarak üretim maliyetini hesapladılar. Cihazın donanım bileşenlerinin ayrıntıları Galaxy S10+’ın maliyetini de gözler önüne serdi.

Teknoloji alanında teknik analizler yapan TechInsights isimli şirket, Samsung Galaxy S10+ modelini parçalarına ayırdı.

Cihazın donanım bileşenlerinin ayrıntılarını açıklayan kuruluşun incelemesi, Galaxy S10+’ın maliyetini de gözler önüne serdi. Buna göre yurtdışında 999 dolardan, Türkiye’de ise 7499 TL’den başlayan fiyatlara satılan Samsung Galaxy S10+’ın toplam maliyeti 420 dolar (2 bin 260 TL) olarak belirlendi.

Yapılan incelemeye göre Galaxy S10+’ın en pahalı bileşeni 86.5 dolar olan ekranı. Ekranın hemen ardından ise 70.5 dolarlık işlemci, 56.5 dolarlık kamera ve 50.5 dolarlık belleği geliyor.

Parçalara ayrılıp maliyet hesaplaması inceleme sonucundan çıkan diğer bir ilginç sonuç ise Samsung’un geçen yıl piyasaya sunduğu Galaxy S9+’a göre Galaxy S10+’ın 9 dolar daha ucuza mal edilmiş olması. Bu üretim maliyeti rakamlarına, işçilik ücretleri, pazarlama harcamaları, perakende marjları ve vergilerin dahil olmadığını belirtmekte de fayda var.