Kosova maçında saldırıya uğrayan milli kaleci Ümit Bayındır; Biz misafirperverliğimizi gösteririz

Kosova maçında saldırıya uğrayan milli kaleci Ümit Bayındır; Biz misafirperverliğimizi gösteririz

Dün akşam Kosova ile Türkiye'nin Ümit Milli Takımları arasında oynanan karşılaşma sonrası milli takım kalecisi Altay Bayındır'ın stat görevlileri tarafından fiziki saldırıya uğradığı. Konuyla ilgili açıklama yapan milli kaleci Bayındır; "Onlar buraya geldiğinde daha mütevazi davranacağız ve nasıl davranılması gerektiğini gösteririz. Misafirperverliğimizi gösteririz” diye konuştu.

Kosova'nın başkenti Priştine'de bulunan Fadil Vokri Stadyumu'nda dün akşam U21 Avrupa Şampiyonası Grup Eleme üçüncü maçında Türkiye ile Kosova Ümit Milli takımları karşı karşıya geldi. Kosova'nın 3-1'lik üstünlüğü ile biten karşılaşmaya yaşanan olaylar damgasını vurdu.

İstanbul'a dönüşte Türkiye Ümit Milli Takımı Teknik Direktörü Vedat İnceefe yaşanan olaylarla ilgili bir açıklama yaptı. Yedek kulübesinde bulunan kaleci İrfancan Eğribayat'ın gol yedikten sonra sinirlenip su şişesini yere vurduğunu ve sonrasında statta bulunan özel güvenliklerin fiziksel müdahale ettiklerini söyleyen Teknin Direktör İnceefe şöyle konuştu:

"Maçtan bahsedersek biz istediğimiz özveriyi gösteremedik. Çok kötü başlamamıza rağmen beraberliği yakaladık. Ondan sonra pozisyonlarımız var. Topu daha çok biz oynadık ama rakibin kontraları ve bizim düşündüğümüz bzı oyuncular istenen verimliliği gösteremedi. Rakibimizi kazandıkları için tebrik ettik. Hakederek kazandıkları bir maçtı. Biz maçın içinde golü yedikten sonra yedek kulübesinde kalecimiz sinirlenip su şişesini yere vuruyor. Sonrasında özel güvenlikler, kalecimizi ittire ittire kulübeye sokmaya çalışıyorlar. Bu onların görevi değil bir kere. Özel güvenliğin orda bizim yanımızda bile olmasına gerek yok. Orada hakem var, 4'üncü hakem var. Gerekli cezayı onlar verir. Onların üstümüze kalabalık bir şekilde gelmesi, arkasından tribünden gelen bir takım şeyler... Biz Kosova'da ilgi ve alaka beklerken, tam tersi bir şeyle karşılaştık. Bunlar futbolun içinde olan şeyler. 1-2 kişini yaptığı şeyi bütün bir halka mal etmek doğru olmaz. Biz Kosova'yı yine seviyoruz. Biz onlara burada gereken ilgi ve alakayı zaten göstereceğiz. Her zaman gösterdik"

Kosova halkından beklemedikleri bir tepkiyle karşılaştıklarını belirten ay-yıldızlı ekibin kalecisi Altay Bayındır ise “İyi niyetliyle destekleyen insanlar da vardı ama seyirci bazında konuşuyorum. Bize karşı farklı bir tutum oldu. Hepimiz insanız o yüzden anlayışlı olmak lazım, bazı şeylere bakış açısının farklı olması gerekiyor. Biz oraya oyun oynamaya, futbol oynamaya gidiyoruz. Dolayısıyla insanların bakış açısının da bu yönde olması lazım. Farklı olaylara gitmek değil de, futbolu izleyip, güzel olayları alkışlayıp, diğer olaylara fazla girmeden bir tutum sergilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Dün Kosova taraftarları buna biraz uzaktı. Benle çıkan haberlerle ilgili de şöyle söyleyeyim. Kulübede bir sıkıntı yaşandı. Bizim İrfan ile bir itişme oldu. Ben de tam görmedim. Taraftarların bana karşı da çok tepkisi oldu. Ciddi anlamda küfürler, el hareketleri, öne geçtiler hareketleri…. Farklı bir ortam oldu bizim için. Aynı şekilde de İzlanda’da A Milli takımımıza yapılanlar var. Bu şekilde olmaması gerektiğini düşünüyorum. İnsanların davranışlarına, hal ve hareketlerine dikkat etmesi gerekiyor. Biz sporcuyuz, işimizi yapmaya çalışıyoruz. Herkesin bizim yaptığımız işe saygı duyması gerekiyor” ifadelerini kullandı.