Yunanistan'a son uyarı: sözünüzü artık tutun

Yunanistan'a son uyarı: sözünüzü artık tutun

Türkiye ve Yunanistan arasında Covid-19 aşılarının karşılıklı olarak tanınması ile ilgili mutabakata varıldı. Batı Trakya Türkleri tarafından Batı Trakya’da bulunan Türk azınlığı görmezden gelen uluslararası anlaşmaları da sürekli olarak ihlal eden Atina hükümetine verdiği sözü yerine getirmesi için bir çağrıda bulunuldu.

Türkiye ile Yunanistan arasında gerçekleştirilen ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olan Mevlüt Çavuşoğlu tarafından Batı Trakya ile Atina’yı kapsayan, 30-31 Mayıs 2021 tarihlerinde yapılan iki günlük ziyaret sırasında Atina’da Covid-19 aşılarının karşılıklı olarak tanınması ile ilgili mutabakata varılmıştı. Bat Trakya Türkleri de, birçok konuda Türk azınlığı yok hükmünde sayan Yunanistan hükümetine karşı bir an evvel seyahat şartlarını barındıran mutabakata bağlı kalarak vermiş olduğu sözü tutması için çağrıda bulundular. Batı Trakya Türkleri, test sonuçları negatif çıkan ziyaretçilerin iki ülke arasında ziyaret edebilmelerinin önünü açan anlaşma metninin bir an önce uygulamaya konulmasının talebinde bulundular.

Yerel turizm Türkiye’den gelen turistlere bağlıdır

Batı Trakya Türk azınlığını Yunanistan Meclisinde temsil eden Rodop ili Değişik Hareketi Partisi (KİNAL) milletvekili olan İlhan Ahmet, Trakya ve Doğu Makedonya bölgeleri özelinde olan yerel turizmin büyük bir oranının Türkiye’den gelen turistlere bağlı olduğunu söyledi.

İlhan Ahmet: bölge turizmi için çok büyük bir kayıp

Rodop Milletvekili olan İlhan Ahmet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına karşı konulan giriş yasağı ve ticari olmayan yatlara da deniz bağlantısı yasağının sürdüğünü söyleyerek, bölge turizmi açısından bu durumun büyük bir kayıp olduğunu belirtti. Trakya ile Doğu Makedonya bölgelerinde yerel turizmin büyük bir oranının ise Türkiye’den ziyaret için gelen turistlere bağlı olduğunu vurguladı ve Kipi ( Bahçeköy ) – İspala sınr kapısı ile Nimfea ( Yanıkköy ) – Makaz sınır kapısının da önemlerine dikkat çekti. Ahmet; Nimfea ( Yanıkköy ) – Makaz sınır kapısının altyapı eksikliklerinin ve dijital bilişim eksikliklerinin ise hala giderilmediğinin de altını çizdi ve bu bölgenin ziyarete gelen turistler için tercih sebebi lokasyon olmaktan hızlı bir şekilde uzaklaştığını da dile getirdi. Diğer yandan da İlhan Ahmet, sınır kapılarında bulunan koronavirüs test noktalarının da henüz sağlık standartlarına uygun bir şekilde birer hizmet birimine dönüştürülmediklerine de vurgu yaptı.

Avrupa Konseyi’nden Yunanistan’a uyarı

Avrupa Konseyi, Fransa2nın Strasbourg kentinde dün yapılan toplantı sırasında Batı Trakya’da bulunan Türk varlığını yok sayma çalışmalarına hız kesmeden devam eden Yunanistan’ı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ( AİHM ) Türk azınlığının lehine vermiş olduğu kararları uygulamaya koyması için uyarıda bulundu.