MHP'ye nasıl üye olabilirim? MHP üyelik şartları ve evrakları nelerdir?

MHP'ye nasıl üye olabilirim? MHP üyelik şartları ve evrakları nelerdir?

Siyasi partilere üye olmak isteyenler internet üzerinde merak ettikleri konuları araştırıyorlar. Vatandaşlar “MHP'ye nasıl üye olabilirim?” ve “MHP üyelik şartları ve evrakları nelerdir?” sorularının yanıtlarını merak ediyorlar. İşte soruların cevapları…

Ülkemizde muhalefet partileri arasında çok önemli bir yere sahip olan partilerden bir tanesi de Milliyetçi Hareket Partisi olarak karşımıza çıkıyor. MHP’yi destekleyen ve partiye üye olmak isteyenler bunu nasıl yapacaklarını merak ediyorlar.

Daha önceden koalisyon ve erken seçimlerle Türkiye siyasetinde oldukça etkin bir rol oynayan MHP 2000’li senelerde oldukça hareketli bir dönemden geçmiştir. Günümüzde oyları dönem dönem artış gösterip, dönem dönem düşmektedir.

MHP Hakkında

Milliyetçi Hareket Partisi 1969 senesinde kurulmuştur. Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi adı 1969 senesinde yerini Milliyetçi Hareket Partisi’ne bırakmıştır. 3 hilal logolu partinin kurucusu ve en önemli ismi Alparslan Türkeş’tir. Partinin lideri günümüzde Devlet Bahçeli’dir.

MHP’ye Nasıl Üye Olunur?

Bir siyasi partiye üye olunabilmesi için bazı gerekliliklerin sağlanması gerekmektedir. MHP’ye üye olunabilmesi için partinin il ve ilçelerde yer alan temsilciliklerine gidilmesi gerekmektedir. Buralara yapılan başvurular sırasında en az iki parti üyesinin başvuru sahibi hakkında olumlu görüş bildirmesi gerekmektedir. Üye giriş formunun doldurulması ile beraber kişinin ikamet ettiği bölgedeki ilçe yönetim kuruluna bu formu teslim etmesi ve alındı belgesini teslim alması gerekmektedir. Yönetim kurulunun kişi hakkında değerlendirmelerini yapması sonrasında en geç 15 gün içinde olumlu ya da olumsuz şekilde üye olmak isteyen kişiye geri dönüş yapılmaktadır.

MHP’ye üye olabilmek için kişilerin sağlaması gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşulların sağlanması ve üye kaydının yapılması ile beraber kişilerin bazı iletişim bilgilerinin verilmesi istenmektedir. Bu bilgiler eğitim, iş bilgileri, eğitim durumu gibi bilgilerdir. Aşağıdaki kısımda MHP’ye üye olabilmek için sağlanması gereken koşullar yer almaktadır.

  • TC vatandaşı olunması
  • Parti tüzüğündeki temel amaç, hedef, değer ve ilkelerin benimsenmesi
  • Adayların üye giriş beyannamesini imzalamaları
  • Tüzük ve programın kabul edildiğinin resmi olarak belgelenmiş olması
  • Adayların medeni ve siyasi haklarını kullanma ehliyetine sahip olması
  • 18 yaşından büyük olunması
  • Farklı bir partiye üye olunmaması

MHP Üyelik Aidatı

Diğer partilerde üyelerden belirli aralıklarla aidat alınırken MHP’de böyle bir uygulama bulunmamaktadır.