Mardin Kızıltepe'de HDP'li Belediye Başkanı yerine kayyum atandı

Mardin Kızıltepe'de HDP'li Belediye Başkanı yerine kayyum atandı

Mardin Kızıltepe'de HDP'li Kızıltepe Belediye Başkanı Nilufer Elik Yılmaz'ın yerine Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam kayyum olarak atandı.

Mardin'in Kızıltepe ilçesi Beldiye Başkanı HDP'li Nilufer Elik Yılmaz, hakkında açılan soruşturma kapsamında görevinden uzaklaştırılmıştı. Yılmaz'ın görevinden uzaklaştırılmasının ardından Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam, Belediye Başkanlığı yerine kayyum olarak atandı

Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2014/111 Esas sayılı kovuşturma dosyası kapsamında ve ayrıca Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2019/1642 ve 2019/8289 sayılı dosyalarında ise "silahlı terör örgutüne üye olma" suçundan hakkında dava açılan HDP'li Kızıltepe Belediye Başkanı Nilufer Elik Yılmaz'ın Anayasanın 127'nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47'nci maddelerine istinaden bakanlığın onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldığı ifade edildi.

Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam 'ın Belediye Başkanlığına kayyum olarak atanmasının ardından konuyla ilgili yapılan açıklamada, "İlimiz Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz hakkında devam eden adli işlem süreçleri göz önünde bulundurularak Anayasanın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47. maddelerine istinaden Bakanlığımızın 3 Kasım 2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış, Belediye Kanununun 45. ve 46. maddeleri kapsamında Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam Kızıltepe Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir" ifadelerine yer verildi.