Lezzetli ve güzeş çay nasıl dDemlenir? Çay demlenme süresi ne kadardır?

Lezzetli ve güzeş çay nasıl dDemlenir? Çay demlenme süresi ne kadardır?

Bilindiği üzere çay yapmanın bazı ince noktaları vardır. Herkesin yaptığı çay lezzetli olmamaktadır. Çayda en önemli şey, çayın ne kadar sürede demleneceğidir. Lezzetli çay nasıl demlenir diye soranlar için işte lezzetli çay demleme ipuçları…

En çok çay tüketen ülkelerin başında yer alan Türkiye’de neredeyse sabah akşam çay içilmektedir. Türk kültüründe önemli bir alana sahip olan çayın demlenmesinde bazı püf noktalar bulunmaktadır. Çayı güzelce demlemekten önce nasıl saklandığı önemlidir. Çay sıcak ve nemli ortamlardan uzak tutularak kuru ve serin bir bölgede muhafaza edilmelidir.

Lezzetli Çay Nasıl Demlenmelidir?

Öncelikle çay demlenirken su, temiz ve arıtılmış olmalıdır.

Demleme porselen demliklerde olmalıdır. Çay demlemek için metal demlik kullanılmamalıdır.

Çay demlemede iki yöntem vardır. İşte, bu yöntemler:

Çay demlemede ilk yöntem: Çaydanlıktaki su kaynarken boş demliği çaydanlığın üzerine koyarak ısıtın. Su kaynadıktan sonra suyu en fazla 10 saniye daha kaynatılmalıdır. Kaynadıktan 10 saniye sonra suyu ocaktan alınıp 3-4 dakika daha beklemeliyiz. Bu, suyun ısısının düşmesi için önemlidir. Diğer türlü kaynayan su, çayı haşlar ve aromasını bozar. Demliğe çay konulduktan sonra tek bir noktadan su konulur. Küçük çaydanlık büyük çaydanlığa iyice oturtulur. En kısık ateşte çay 12-15 dakika demlenmelidir.

Çay demlemede ikinci yöntem: Çay demlenirken su kaynadıktan sonra demliğe boşaltılır ve çay daha sonra içine atılır. Büyük çaydanlığın üzerine küçük demlik konulur ve kısık ateşte 12-15 dakika demlenmesi beklenir. Çay demlendikten sonra 20-25 dakika içinde tüketilmelidir. Uzun süre bekleyen çayın aroması bozulur ve bayatlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.