İstifa eden eski HDP'li vekil Mehmet Ali Aslan'dan partisine sert eleştiri

İstifa eden eski HDP'li vekil Mehmet Ali Aslan'dan partisine sert eleştiri

Eski HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, düzenlediği basın toplantısıyla partisinden istifa ettiğini açıklarken, partisi hakkında da zehir zemberek açıklamalarda bulundu.

25. ve 26. dönem HDP Mardin ve Batman milletvekili olan görev yapan Mehmet Ali Aslan partisinden istifa ettiğini açıkladı. Bir otelde düzenlediği basın toplantısında istifa ettiğini duyuran Aslan partisi hakkında da sert eleştiriler yaparak zehir zemberek sözler savurdu.

Partinin Genel Merkezinin ayrımcılık ve ötekileştirici tutumları yüzünden bu güne kadar bir çok sıkıntılar olduğunu ve bunu bir gün mutlaka düzelebileceği umuduyla buralara kadar geldiğini söyleyen Aslan konuşmasında "Gelinen noktada özellikle isim vererek belirtmek isterim ki, partinin örgütlenmeden sorumlu başkan yardımcılarından Alican Önlü ve türevlerinin şahsımızda halklarımıza karşı geliştirdikleri hakaretvari ifadeler ve ötekileştirici tavırlar ve söylemler yenilir yutulur olmaktan çıkmıştır." ifadelerini kullandı.

Kuruluş felsefesi ilkelerinden uzaklaşarak bu çerçevede içerisinde hizipçi birtakım grupların arkasından giden HDP'nin mevcut genel merkez yönetimi ile sağlıklı bir yola gidilmeyeceğini vurgulayan eski vekil Aslan, "Kurucu değer paradigmalarından ayrışan bir parti halkına da uzaklaşır ve çantada keklik gördüğü halk desteğini bir şekilde kaybetmeye mahkum olur. Son yerel seçimlerde kaybettiğimiz 37 belediye bunun açık ispatıdır. İtiraz edenlere de 'sesinizi çıkarmayın, süreç çok ağır, gün gelir hesabı sorulur' denilerek dizayn iyice derinleşmiş ve yaşanan süreçte nitelikli, donanımlı fedakar kadrolar ya zindanlarda çürümeye terk edilmiş ya da tasfiye edilerek, özellikle de muhafazakarlar tasfiye edilerek yerleri liyakattan uzak sürece cevap olmayacak hizipçi gruplarla doldurulmaya çalışılmıştır. Tasfiyecilik kanseri ve liyakatsizlikten kaynaklı doku uyuşmazlığı olduğu sürece partiden büyük ve etkin kopuşlar kaçınılmaz olacaktır." diye konuştu.

HDP içindeki tüm görev ve sorumluluklarını bugünden itibaren son verdiğini ve artık sine-i halk, sine-i millet ile birlikte sivil ve siyasal hayatıma devam edeceğini kaydeden Mehmet Ali Aslan, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü'nün, whatsapptan kendisine gönderdiği "Bir daha HDP ve Demirtaş'ı ağzına alma, çünkü ikisini de kirletiyorsun, partiden uzak kalman daha hayırlı" mesajını basın mensuplarına göstererek Önlü'ye şöyle bir yanıt verdi:

"Gelinen noktada özellikle isim vererek belirtmek isterim ki, partinin örgütlenmeden sorumlu başkan yardımcılarından Alican Önlü ve türevlerinin şahsımızda halklarımıza karşı geliştirdikleri hakaretvari ifadeler ve ötekileştirici tavırlar ve söylemler yenilir yutulur olmaktan çıkmıştır"