İstanbul Kararında Kritik Bekleyiş, YSK Olağanüstü İtirazlar İçin Toplanıyor

İstanbul Kararında Kritik Bekleyiş, YSK Olağanüstü İtirazlar İçin Toplanıyor

Piyasalarda tüm gözler YSK'ya çevrildi. YSK'nın 31 Mart seçimlerinden sonra yapılan olağanüstü itiraz için bugün saat 14.30'da toplanması bekleniyor. Kritik kararın yarın da Çarşamba gününe de kalabileceği konuşuluyor.

AK Parti İstanbul'da kısıtlı seçmen, ölü seçmen, cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin yerine oy kullanma, zihinsel engellilerin durumu ile kamu görevlisi olmayan sandık başkanı ve görevlilerin araştırılmasını istemiyle olağanüstü itiraz dilekçesi hazırlayıp YSK'ya sunmuştu. YSK bu dilekçeyle ilgili geçen hafta toplanıp kısıtlı seçmen ile sandık kurulu başkan ile üyelerinin araştırılması kararı verilmişti.

YSK'nın ilçe seçim kurullarından gönderilen bilgi ve belgeleri inceleyerek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi ile ilgili nihai kararını bu hafta içinde açıklaması bekleniyor.

YSK, bugün saat 14.30’da olağanüstü itirazları değerlendirmek için tekrar toplanacak. Hazırlanan dosyalar bugün kurul üyeleri son kez değerlendirilecek ve karar aşamasına geçilecek. YSK nihai kararı 11 üyenin salt çoğunluğuyla alacak.

İktidar, “Seçim yenilensin millet karar versin” derken muhalefet, yeni bir seçime gerek olmadığı görüşünde.

İstanbul seçimlerine ilişkin yapılan olağanüstü itirazların hukuki dayanağının olmadığını iddia eden CHP ise AK Parti ve MHP tarafından yapılan başvuruların reddedileceğini öngörüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu YSK'nın kısıtlı seçmenlerle ilgili çizelgesini paylaşarak, YSK'nın bulgularına göre İstanbul'un tüm ilçelerinde 766 "kısıtlı seçmen" bulunduğunu belirtmişti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz da katıldığı bir TV yayınında "KHK ile kamudan ihraç edilenlerin oy kullanmasına ilişkin YSK'ya ek dilekçe vereceğiz" dedi.