İmamoğlu’nun İstanbul Projeleri

İmamoğlu’nun İstanbul Projeleri

31 Mart’ta yapılan yerel seçimle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ancak YSK’nın kararı ile mazbatası elinden alınan CHP’li Ekrem İmamoğlu, ‘İstanbul’da Hayatı Kolaylaştıracak Çözümler Toplantısı’nda İstanbul ile ilgili projelerini anlattı. İmamoğlu, ‘İstanbul’u rant kapısı haline getiren bir avuç insan var’

31 Mart’ta yapılan yerel seçimle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ancak YSK’nın kararı ile mazbatası elinden alınan CHP’li Ekrem İmamoğlu, ‘İstanbul’da Hayatı Kolaylaştıracak Çözümler Toplantısı’nda İstanbul ile ilgili projelerini anlattı.
İmamoğlu, ‘İstanbul’u rant kapısı haline getiren bir avuç insan var’

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu İstanbul ile ilgili projelerini anlatıyor. İmamoğlu, “İstanbul'u rant kapısı haline getiren bir avuç insan var. Bir avuç insana peşkeş çekiliyor. Gençlerimizin Ekrem abisi, büyüklerimizin övünç duyacakları bir evladı olmaya geliyorum. Yola çıktığımdan beri İstanbul'un kıymetli ailelerine hizmet edeceğimi anlatıyorum. İstanbul'un nimetlerini 16 milyon insana adil bir şekilde paylaştıracağım” dedi.

Çok zaman kaybedildiğini, demokrasiyi, adaleti, haysiyeti yok sayan bir avuç insanın çıkarı yüzünden insanların zamanının heba edildiğini dile getiren Ekrem İmamoğlu, “İsraf düzeni iki hafta sona erecek. İstanbul'un vicdan sahibi ailelerinin yüzü gülecek. Karşımızda tam bir kopyala-yapıştır kampanyası var. Bunları görünce bir an için sevinmiyor değilim. Halkın gerçek sorunlarını kibirle gözlere gösterebildiğimiz için seviniyorum. 12 yaş altı tüm çocuklara ulaşımı ücretsiz yapacağız. 0-4 yaş arasında çocuğu olan anneleri ile birlikte ulaşımı ücretsiz hale getireceğiz. İlk yarım saat yapılan aktarmalar ücretsiz olacak. 25 yaş altındaki öğrenci olmayan tüm gençlerimizin ulaşımdan yüzde 40 indirimle yararlanacak” diye konuştu.

Gıda, eğitim, sağlık konularında yapılacak destekle yıllık 2500 TL masraftan kurtulunacağını iddia eden CHP’li Ekrem İmamoğlu, “İsraf düzenini yaratanlardan, İBB'yi borç sarmalına sokanlardan hiç kimseye fayda olmadığını özellikle belirtmek istiyorum. İstanbul'a ihanet edenlere -ki kendileri kullandı bu sözü- şehir emanet edilmez. Dünya ekonomileri sürekli büyürken; Türkiye ekonomisi sürekli küçülüyor. Dövizi tutabilene aşkolsun. Ne oldu da bu süreçte kimse tanzim satış noktalarını ağzına almıyor? Çadır koyup, insanları kuyruğa dizerek, adına varlık kuyruğu diyerek adeta milletle dalga geçtiğiniz tanzim çadırlarını neden kaldırdınız?” dedi.

Üretimden tüketime kadar, tarladan sofraya gelene kadar doğru işleyen bir organizasyon kuracaklarını belirten İmamoğlu, “Bugün yaşadığımız gıda krizi aslen bir üretim krizidir. İstanbul daha büyük bir kriz içerisindedir. Gıda fiyatlarını kontrol etme imkânı olmuyor. Tüm bölgenin gelecek açısından kurtuluşuna öncelik edeceğiz. Sağlıklı gıda meselesi çok önemli. Güncel istatistikler nedense açıklanmıyor. Hızlıca kent gıda konseyini kuracağız. Yoksul kesimlerin sağlıklı gıdaya ulaşacak. Afet durumlarında da gıdaya ulaşılmasını sağlayacak, israfı önleyecek. İki adet tarıma dayalı organize sanayi merkezi kurulacak. Mahalle mutfaklarını kuracağız. Bölge esnafı ile uyumlu olacak mutfaklar. Yoksul, emekçi ve öğrencilerin günlük yemek ihtiyaçlarını karşılayacak. Belediyenin hizmet verdiği alanlarda sağlıklı, ev yapımı üretim tedarik edeceğiz. Ev kadınlarını sabit ve vardiyalı olarak mahalle mutfağında çalışabilir hale getireceğiz” diye konuştu.

Mahalle düzeyinde üretimi güçlendireceklerini vurgulayan Ekrem İmamoğlu, “25 yıldır bu kenti yönetilenlerin aklına bu vaatleri düşürmüşüz, görüyoruz. Bizim şehre bakışımız çok net. Ekonomik kriz ortamında, yoksullukla mücadele etmek görevimiz. 0-4 yaş çocuğu olan anneler İBB'nin sosyal tesislerinden yüzde 40 indirimden yararlanacak. Bu kenti çocuklara geri vereceğiz. Herkesin dilinden kreş düşmüyor. Ne mutlu bize, birinci hedefimize ulaştık. Çok acilen çocuk sayısı en yüksek mahallelerde 150 kreşi hızlıca hizmete açacağız. 15 bin kadın istihdama katılarak rahat edecek. Açacağımız kreşlerde 3 bin kadına doğrudan istihdam sağlanacak” dedi.

Çocuklara yatırım yapılıp, eşit fırsat sağlanması durumunda mutlu bir gelecek kurulabileceğini vurgulayan CHP’li Ekrem İmamoğlu, “Şişli'deki çocuk ile Esenyurt'taki çocuk eşit olanakları alana kadar yılmadan mücadele etmeye devam edeceğiz. İstanbul'da çocuk oyun merkezleri oluşturacağız. Aileler bu merkezde çocukları ile birlikte zaman geçirecek. Eğlence ve eğitimi bir araya getireceğiz. Çocukların kültürel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayacağız. Bu kent çocuk ölçekli kent kimliğini kazanarak dönüşecek. Eşit ve nitelikli eğitim olanakları gibi yatırımlarına öncelik vermeliyiz. İstanbul Çocuk Fonu kurulacak. Çocuk politikalarının daha yoğun ele alınması için. İstanbullunun parası bir avuç insanın zenginleşmesi için değil çocuklarımızın geleceği için harcanarak. Kocaman büyük bir dayanışma ağı oluşturacağız. Mahalle düzeyinde eğitim, sağlık, barınma ihtiyaçlarını karşılayacağız. Çocukların suça sürüklenmesini engellemek için elimizden geleni yapacağız. Seferberlik ile uyuşturucu ile mücadele edeceğiz. Bağımlılıkla mücadele merkezi kuracağız. Çocuk istismarı ile mücadele edeceğiz. Bu şehirdeki çocukların asla yalnız bırakmayacak Ekrem abileri olmaya söz veriyorum” diye konuştu.

Saraçhane kütüphanesini hızla hayata geçireceklerini belirten İmamoğlu, “Hem okul hem de iş hayatında destekleyecek dil eğitimi alabilmelerinin hazırlığını yapacağız. Gençlerimize ucuz ve hatta ücretsiz dünyanın dillerini öğreteceğiz. Kursa devam edenlerin ilk yabancı dil sınavı ücretini hediye edeceğiz. Gençkart projemiz sayesinde gençlerimiz sosyal yaşama katılabilecek. Her gencimiz artık Gençkart sahibi olacak. Ulaşımdan yüzde 40 indirimli yararlanacak. Sosyal tesislerden de yüzde 40 indirimli yararlanabilecek. 12 kadın ve 8 erkek öğrenci yurdunu hayata geçireceğiz. Ücretsiz etüt merkezleri oluşturacağız. Festivalleri ile capcanlı bir İstanbulla buluşabilecek” dedi.