Haydarpaşa ihalesi yeniden mi yapılacak? İhale iptal olur mu? İBB pazartesi günü ihaleye itiraz ediyor

Haydarpaşa ihalesi yeniden mi yapılacak? İhale iptal olur mu? İBB pazartesi günü ihaleye itiraz ediyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Haydarpaşa ihalesine davet edilmedi. Büyükşehir Belediyesi pazartesi günü karara itiraz edecek. İhalenin iptal olup olmayacağı merakla bekleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Haydarpaşa Garı ihalesine davet edilmedi. Pazartesi günü bunun için harekete geçecek olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi 21 Ekim pazartesi Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurmayı düşünüyor.

Karara itiraz edecek olan İBB, Çağlayan Adliyesi’nde de ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunarak işin peşini bırakmayacak.

İHALE HAKKINDA DETAYLAR

TCDD, 4 Ekim 2019 tarihinde Haydarpaşa’yı ve Sirkeci garlarını kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere 15 yıllığına kiraya veriyor. Ulaştırma Bakanlığı, caydırıcı olur düşüncesiyle İBB’yi ihaleye çağırmadı.

İhalede 4 teklif sunuldu. İhalede sona gelindi ve ihaleyi alan Okçular Vakfı'nın kısa süre öncesine kadar genel müdürlüğünü yapan eski İBB çalışanı 33 yaşındaki Hüseyin Avni Önder'e ait Hazerfen Danışmalık Limited Şirketi ve İBB’nin iştirak şirketleri Kültür A.Ş-İSBAK-Metro A.Ş-Medya A.Ş'den oluşan şirket almayı başardı.

TCDD, aylık kira olarak 30 bin TL belirledi. İhalede bu miktar Hezarfen tarafından 300 bin TL, İBB konsorsiyumu tarafından 100 bin teklif ile arttırıldı. Teklifler bittikten sonra 15 gün içinde tarafların çağrılacağı ve net bir sonucun elde edileceği söylendi. Daha sonra Hezarfen fiyatı 350 bin yaptı ve ihaleyi kazandı.

TCDD 30 BİN TL İLE BAŞLADI 350 BİN TL İLE İHALEYİ VERDİ

Hüseyin Avni Önder, 9 Ağustos 2017 yılında 10 bin TL ile bu şirketi kurdu. Hüseyin Avni Önder İBB de çalışıyordu ve 2015 yılında işinden ayrılmıştı. Daha sonra 2018 yılına kadar Okuçular Vakfı Genel Müdürü olarak çalıştı.

Şirket sermayesini anında arttıran ve ihalelere katılmaya başlayan Hezarfen Danışmanlık, daha önce bir ihalede 1 milyon teklif sunmuştu. 10 bin liralık sermaye 1 milyon liraya kadar yükseltildi.

ŞİRKET BİR GÜN ÖNCEDEN SERMAYESİNİ ARTTIRMIŞ

18 Ekim tarihinde Ticaret Sicil Gazetesi üzerinde yayınlanan ilana göre ihalenin pazarlık kısmına tek başına davet edilen Hüseyin Avni Önder, şirkete verdiği 770 bin liralık borçtan vazgeçerek sermayesini arttırdı ve 2 yıllık sözleşme imzaladı.

Gazetede yazan ilan yazısı şu şekilde oldu:

“Şirketin sermayesi, beheri 25,00 Türk Lirası değerinde 40 bin paya ayrılmış toplam 1 milyon Türk Lirası değerindedir. Bu sermayenin dağılımı aşağıdaki gibidir:

Hüseyin Avni Önder: Beheri 25 Türk Lirası değerinde 40 bin adet paya karşılık gelen 1 milyon Türk Lirası tarafından muvazaadan ari olarak tamamen taahhüt edilmiştir. Eski sermayenin tamamı ödenmiştir. Bu defa artırılan sermayenin 770 bin TL'si ortaklara olan borçlardan karşılanmıştır. Sermayenin ödendiği 9 Ekim 2019 tarih -2019/110, ortaklara borçlar 9 Ekim 2019 tarih-2019/111 sayılı rapor ile tespit edilmiştir. Taahhüt edilen payların geri kalan kısmı ise 24 ay içinde ödenecektir.”