Esnaf Sicil Affı Hangi Borçları Silecek? Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nasıl Başvurulur?

Esnaf Sicil Affı Hangi Borçları Silecek? Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nasıl Başvurulur?

Koronavirüs salgınından dolayı birçok ekonomik önlem alınırken esnafa da sicil affı geliyor. Esnaf vatandaşlarımız esnaf kredi sicil affı başvuru şartları neler, nasıl başvurulur sorularının yanıtlarını arıyor. İşte detaylar…

Kredi borcu olan esnaf vatandaşlarımıza sicil affı geliyor. Esnaf vatandaşlarımız mecliste görüşülen sicil affının ne zaman yasalaşacağını merak ediyor. Sicil affından yararlanmak istiyorsanız dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Esnaf Sicil Affı Hangi Borçları Silecek?

Koronavirüs sürecinden ekonomik anlamda en çok etkilenen kesim olan esnaflarımıza müjdeli haberler üst üste geliyor. Öncesinde kamu bankalarının esnaflarımıza faizsiz kredi desteği sağlamasının ardından şimdi de sicil affı geliyor ve esnafımızın borçları siliniyor. Mecliste görüşülen torba yasada borçluların, esnafların, kredi kartı ve kredi borçlarını ödeyemeyen vatandaşların tüm borçları silinecek. Mecliste tasarı halinde bulunan ve üzerinde görüşülen torba yasanın önümüzdeki hafta yasalaşması bekleniyor. Yasa kısa süre içerisinde Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe konulacak. Borçlarının silinmesi için müracaat şartları Resmi Gazete’de belirtilecek. Tasarıda son 6 ay içerisinde borcunu ödeyen ya da yapılandırmaya giden vatandaşların sicil affı kapsamına alınacağı belirtiliyor.

2020 Sicil Affı Yasası

Koronavirüs salgını tüm dünya genelinde pandemi ilan edilerek küresel bir tehdit haline gelmişti. Salgın, ülke ekonomilerine ciddi bir darbe vurdu. Ülkemizde salgının ekonomik etkilerini azaltmak adına gerekli adımlar atılmaya başlandı. Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında pek çok yardım desteği devreye girdi. Vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konu ise sicil affıydı. Önümüzdeki hafta mecliste görüşülecek olan torba yasanın içerisinde sicil affının da bulunması beklenmektedir. Ayrıca esnafa karşılıksız çek affı da gelecek.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Sicil Affı Geliyor

Esnafların büyük bir merakla beklediği sicil affı sonunda meclisin gündemine geldi. Bu hafta içerisinde meclisten geçeceği düşünülen kredi sicil affı yasası ile birlikte bankalara borcu olan esnafın borcu silinecek, kara listede ismi olan esnaf kara listeden çıkarılacak ve karşılıksız çek affı getirilecek.

Kredi sicil affı meclisten geçmesi halinde avukatın eline düşün ya da icralık olan, borçlanan, sicili bozulan, kara listeye düşen esnaf ve vatandaşlarımız kredi sicil affından faydalanacak. Borçlarından dolayı yapılandırmalardan ya da borç kapatma kredilerinden yararlanamayan esnaflarımızın ve vatandaşlarımızın tüm borçları kredi sicil affı sayesinde tamamıyla silinmiş olacak. Bu aftan binlerce kişi yararlanacak.

Aylardır beklenen kredi sicil affı önümüzdeki hafta mecliste görüşülecek. Eğer kabul edilir ve yasalaşırsa binlerce vatandaşımızın ve esnafımızın yüzü gülecek. Af kabul edilirse vatandaşlarımız ve esnafımız 5 yıl bekleme süresini beklemeksizin ihtiyaç ya da konut kredisi çekme şansı yakalayacak. Esnaf, sanatkar ve vatandaşlarımız bu yasadan faydalanacak.

Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları

Sicil affından yararlanacak olan kişiler, kredi faizlerini ya da ana parasını ödeyemeyen, ödemelerini aksatan, karşılıksız çek senet ödemesi yapamayan, kredi ya da kredi kart borçlarını vaktinde ödeyemeyen, ismi kara listeye alınan vatandaşlar, esnaflar ve sanatkarlar, yapılacak olan düzenleme sonrasında ilk 6 ay boyunca yapılandırma yaparlar ya da kredi borçlarını tamamen kapatırlarsa isimleri kara listeden sonsuza dek çıkarılacak. İlk 6 aylık süre zarfında borçlarını yapılandıramayan ya da ödeme yapamayan kişilerin isimleri maalesef kara listede olmaya devam edecek. Sicilleri de bozuk kalacak. Vatandaşlar kamu, kredi ve vergi borçlarına yapılandırma yapabilmektedir.

Kredi Sicil Affı Yasası Nasıl Uygulanacak?

Yukarıda detaylı bir şekilde belirttiğimiz kredi sicil affı yasasının yürürlüğe girmesinin ardından ilk 6 ay içerisinde vatandaşın yapılandırma kredisi kullanması ya da borcunu tamamen kapatması gerekmektedir. Bu şartları sağlarsa ismi kara listeden çıkarılacaktır. Sicil affından yararlanma ve başvuru şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sicili bozan ödenmemiş borçların yasa yürürlüğe girdikten sonraki ilk 6 ay içerisinde ödenmesi.
  • İlk 6 ay içerisinde kara listeye düşülmesine sebep olan borcun hepsini yapılandırmak.

Kredi sicil affı yasası yürürlüğe geçtiğinde, bu af kapsamında bankalara başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarımıza bankalar borç yapılandırması yapacaktır. Yasa kapsamında yapılandırma ve yeniden kredi işlemi yapan bankalara herhangi bir ceza verilmeyecektir. Konuyla ilgili yaşanacak olan gelişmeleri sitemizden anlık olarak takip edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.