Eski AYM Başkanı Haşim Kılıç 3 Yıllık Sessizliğini Bozarak İktidarı Eleştirdi

Eski AYM Başkanı Haşim Kılıç 3 Yıllık Sessizliğini Bozarak İktidarı Eleştirdi

3 yıl önce anayasa Mahkemesi Başkanlığı'nan emekli olan Haşim Kılıç sessizliğini bozdu. AK Partiyi eleştiren Kılıç, “Oysa iktidara ‘önce ahlak ve maneviyat’ diyerek gelmişlerdi” diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’ndan 2015 yılının Şubat ayında emekli olan Haşim Kılıç, Adil Rekabete Katkı ödül törenine katıldı. Burada yaptığı açıklamalarla 3 yıllık sessizliğini bozan Kılıç, Ak Partiyi eleştirerek “Önce ‘ahlak ve maneviyat' diye iktidara gelen bu arkadaşlarımız, ne pozitif hukuk kuralları bıraktılar ne de ahlak bıraktılar. Dolayısıyla ne bir rekabet, ne bir şey söz konusu olamayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kamu İhale Kanunu'nun yürürlüğe girdiğinden bu yana 186 kez değiştirildiğini belirterek AKP iktidarı ve kadrolarını sert eleştiren Kılıç Hukuk felsefesindeki pozitif hukuk-ahlak konusuna da değindi.

Haşim Kılıç, ahlak ve maneviyat değerlerini vurgulayarak, “Bir kanun niye bu kadar değiştirilir? Pozitif hukuk kuralını kaldırıyorsunuz ki öbür tarafa, ahlaki tarafı terk ediyorsunuz. Ne yazık ki önce ‘ahlak ve maneviyat' diye iktidara gelen bu arkadaşlarımız, ne pozitif hukuk kuralları bıraktılar ne de ahlak bıraktılar. Dolayısıyla ne bir rekabet, ne bir şey söz konusu olamayacaktır. Biz bu ahlaki daha doğrusu insanların subjektif alanına bırakılan işleri sıfıra indirmediğimiz sürece, bu ülkede rahat edemeyeceğiz.” dedi.

Haşim Kılıç, 2007 yılında Tülay Tuğcu'nun emekliye ayrılmasıyla boşalan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na seçilmişti. Kılıç 2008'de AYM'nin önüne gelen AKP'nin kapatılması davasında “Ret” oyu kullanmış ve parti 6'ya 5 oyla kapatılmamıştı.