Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'ye İncirlik ve Kürecik üsleriyle restini çekti!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'ye İncirlik ve Kürecik üsleriyle restini çekti!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, gündem ile ilgili önemli açıklamalarda bulunurken ABD'nin yaptırım tehditlerine karşıda restini çekti. Çavuşoğlu, olası yaptırım durumlarında İncirlik ve Kürecik üslerinin gündeme getirilebileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı bir televizyon programında gündemle ilgili soruları yanıtladı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye ve Libya arasında imzalanan anlaşma ile ilgili konuşan Çavuşoğlu, "İmzaladığımız anlaşma uluslararası hukuka uygundur.Libya ile sismik ve sondaj çalışması yapabiliriz. Yunanistan veya AB'nin bu konuda uluslararası hukuku ve adalet divanını ilgilendiren konularda mahkeme gibi karar vermesi doğru değil." diye konuştu.

Libya'ya asker gönderilecek mi? sorusuna karşılık bir açıklama yapan Bakan Çavuşoğlu, "BM'nin Libya'da tanıdığı bir yönetim var. Dolayısıyla BM'nin de tanıdığı ve uluslararası toplantılara da davet edilen Saraj hükümeti meşrudur ve Türkiye meşru yönetimle ilişkilerimiz devam ediyor. Askeri ve güvenlik mutabakat zaptını da imzaladık. Böyle bir talep Libya'dan gelirse uluslararası hukuk ve ikili anlaşmalar çerçevesinde Türkiye bunu değerlendirebilir." dedi.

ABD ile Türkiye arasında başlayan S-400 krizi sonrasında ABD'nin yaptırım tehditleri hakkında da önemli açıklamalar yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, dayatma ile bir yere varılamayacağını anlamadıklarını ve olumlu yaklaşıldığı taktirde Türkiye'nin de aynı şekilde karşılık vereceğini vurgulayarak "S-400 saldırı sistemi değil ki savunma sistemi. Barının tehdit ve ittifak anlayışı değişiyor. F-35 alamazsak altenatiflere bakmak durumundayız. Rus pazarı olabilir diğer pazarlar olabilir." ifadelerine yer verdi.

ABD'nin Türkiye aleyhine herhangi bir yaptırım kararı durumunda İncirlik ve Kürecik'in de gündeme gelebileceğini belirten Çavuşoğlu, "İncirlik de gelir Kürecik de gelir her şey gelir. Varsayımlar üzerine konuşmak istemiyorum Kongrenin değil yönetimin alacağı karar da önemli. En kötü senaryoyu değerlendirip karar veririz." diye konuştu.