DEVA Partisi kuruluş tarihi ne zamandır? Ali Babacan'ın partisi DEVA Partisi'nin kurucular kurulun isim listesi

DEVA Partisi kuruluş tarihi ne zamandır? Ali Babacan'ın partisi DEVA Partisi'nin kurucular kurulun isim listesi

Ülkemizde son olarak kurulan DEVA partisinin ne zaman kurulduğu ve kurucu kadrosu merak ediliyor. Vatandaşlar, DEVA partisi ne zaman kurulmuştur? DEVA partisinin kurucular kurulunda kimler bulunmaktadır? sorularını araştırmaya devam ediyor.

Türkiye’de kurulan son siyasi partilerden bir tanesi olan Demokrasi ve Atılım Partisi’nin kurulmasına kısa süre kala pek çok kişi DEVA partisinin kesin kuruluş tarihi merak edilmeye devam ediyor. DEVA partisinin kurucu kadrosu ve kesinleşen üyeleri de merak edilirken Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın ana kurucu olacağı belirtildi.

DEVA Partisi kuruluş tarihi ne zamandır? Ali Babacan'ın partisi DEVA Partisi'nin kurucular kurulun isim listesi

Dünya gündeminin Covid-19 ile meşgul olmasına rağmen ülkemizde demokratik anlamda önemli adımlar atılmak üzere. DEVA partisi kurucusu Ali Babacan 9 Mayıs 2020 tarihinde yeni partinin başvurusunu İçişleri Bakanlığına sundu. Başvurunun İçişleri Bakanlığına yaptığı başvuru sonrasında DEVA partisi resmi olarak kurulmuş oldu. Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üye rolünde siyasete atılmıştır. 3 Kasım 2002 Genel Seçimler sonrasında iktidara gelen AKP ile birlikte 22. Dönem milletvekili olmuştur. Öte yandan 3 Haziran 2005 tarihinde Avrupa Birliği müzakere görüşmelerinde baş müzakereci görevini alarak başarı ile bu süreci ilerletmiştir. 22 Haziran 2007 tarihinde Ankara milletvekili olarak görev almış ve 29 Ağustos 2007 tarihinde 60 Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı görevine getirildi. 2015 tarihine kadar Dış İşleri Bakanı olarak görev yapan Ali Babacan, daha sonrasında aktif rol almasa da 22, 23, 24 ve 26. Dönem AKP Ankara milletvekilliği yapmıştır.

DEVA partisinin neden kurulduğunu açıklayan Ali Babacan ülkenin ekonomik ve demokratik olarak kötüye gittiğini ve değiştirmek için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirmiştir. 90 kişilik kurucu listesi olan DEVA partisi listesinde eski bakanlardan Sadullah Ergin, Nihat Ergün ve Selma Aliye Kavaf DEVA partisi kurucu listesinde yer aldı.

DEVA partisi kurucu listesinde yer alan isimler

90 kişilik kurucu listesinde Genel Başkan olacak Ali Babacan ilk olarak listeye yazılırken diğer isimler alfabetik olarak sıralanmıştır. Eski bakanların da bulunduğu DEVA partisinde Ali Babacan'ın yanısıra, eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, eski Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Kadın ve Aileden Sorumlu e-Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, DEVA partisi kurucu listesinde bulunan isimlerdir. Mazlum-Der yöneticileri Ahmet Faruk Ünsal ile Mehmet Emin Ekmen’de DEVA partisi kurucu listesinde bulunan isimler. Öte yandan eski AKP milletvekillerinden bazıları da DEVA partisi kurucu listesinde bulunmaktadır. Bunlar, Abdürrahim Aksoy, Ali İhsan Merdano Hasan Karal, Hatice Dudu Özkal, Çankırı'daki 'FETÖ Çatı Davası'nda tutuksuz sanık olarak da yargılanan İdris Şahin, Kerem Altun, Medeni Yılmaz, Metin Kaşıkoğlu, Mustafa Nuri Akbulut, Abdurrahman Müfit Yetkin, Kurucular Kurulu'nda yer alan isimler olmuştur.

DEVA PARTİSİ KURUCULAR KURULU LİSTESİ
Ali BabacanEvrim RızvanoğluMehmet Şanver
Abdurrahim AksoyFahriye Oya KuyumcuMeltem Gürler
Abdurrahman BilgiçFazıl Hüsnü ErdemMerve Mollamehmetoğlu Keleş
Abdurrahman Müfit YetkinFerayi ÖkmenMetin Gürcan
Ahmet Burçin YereliFurkan AydoğanMetin Kaşıkoğlu
Ahmet Edip UğurGül Didem PekuzMuhammed İkbal Seyda
Ahmet ErginGülay GöktürkMustafa malik Yıldırım
Ahmet Faruk ÜnsalGülçin AvşarMustafa Ergen
Ali İhsan MerdanoğluHaldun HakcıMustafda Nuri Akbulut
Ali Rıza BabaoğlanHasan CanpolatMustafa Satıcı
Ali Ufuk YaşarHasan KaralMustafa Uçak
Altuğ AnkaralıHatice Dudu ÖzkalMustafa Yeneroğlu
Arzu KılıçlarHatice Selvi DemirelMünevver Helün Fırat
Ayşe Ezgi YıldırımHüseyin NalbantoğluNazlı Seda Vural
Bahar Ekşiİbrahim Alper AkalınNevim Bilici
Baran Deniz Bağaturİbrahim DönertaşNihat Ergün
Bekir Sıtkı Aslanİbrahim GezerOğuzhan Aygören
Bilgehan Çetinerİbrahim Halil ÇanakçıÖmer Rıfat Gencal
Birol Aydemirİdris ŞahinRamiz Ongun
Burak Dalgınİhsan GünaydınRojat Ölmez
Burcu Yağanİlker ÇelikSadullah Ergin
Bünyamin ÜnlüKadircan KöşdereSanem Oktar Öğüt
Canberk DemirciKadriye Esra AygünSedat Kadıoğlu
Cavit DağdaşKemal Can GürSelma Aliye Kavaf
Cem AvşarKerem AltunSeyit Halil Özsoy
Cennet UsluKerem YavaşçaTuğba Tapsız
Deniz KarakullukçuMahmut Sami TopbaşTunahan Elmas
Doğa ŞanlıoğluMedeni YılmazYasemin Bilgel
Elif EsenMehmet AvcıZehra Zeynep Dereli
Essum AslanMehmet Emin EkmenZeynep Tatar

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.