Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani'nin kritik İstanbul görüşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani'nin kritik İstanbul görüşmesi

Cumhurbaşkanı Recdep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetim Başkanı Neçirvan Barzani ile İstanbul'da bir görüşme gerçekleştirecek. Erdoğan ile görüşmek üzere İstanbul'a gelen Irak Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Barzani, başkanlık koltuğuna oturduktan sonraki ilk yurt dışı seyahatini Türkiye'ye gerçekleştirdi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere bu sabah İstanbul'a geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yaptığı açıklamada, “Yarın mitingim yok. Özel bir misafirim olacak. Neçirvan Barzani uzun zamandır gelmedi. Başkanlık görevine geldikten sonra randevu talebinde bulundu” diye konuşmuştu.

Türkiye, daha önce Kuzey Irak’ta, 25 Eylül 2017 tarihinde yapılan “bağımsızlık referandumu” sonrasında bu bölgeden gelen randevu taleplerini red ederek geri çevirmişti.

Ülkede gerçekleştilen referandum sonrasında ilk yurt dışı gezisi olarak Türkiye'ye gelen Barzani, önceki gün Bağdat merkezi yönetimi yöneticileri ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirmiş ve bu görüşmelerde ana konu olarak Erbil Bağdat ilişkilerinin normalleşmesi konuşulmuştu.

Cumhurbalkanı Erdoğan ve Irak Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Barzani görüşmelerinde ilişkilerin yeniden düzenlenmesi, terör örgütü PKK'nın bölgedeki faaliyetleri, petrol ihracatı ve Suriye'deki Kürtlerin durumunun değerlendirileceği öğrenildi.