Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP'li Baydemir hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP'li Baydemir hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP Şanlıurfa eski milletvekili Osman Baydemir hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

HDP Şanlıurfa eski milletvekili Osman Baydemir hakkında, İngiltere'de yaptığı konuşmasında dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

Cuhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın'ın yaptığı açıklamada, müvekkili Erdoğan adına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu dilekçesi verdiği kaydedildi.

Verilen dilekçede, önceki gün İngiltere'de BBC merkezi önünde bir basın açıklaması yapan HDP'li Osman Baydemir'in, "Türkiye devleti şu an Kürt şehir ve ilçelerini yıkıyor. Şimdi sormak istiyorum; kim terörist, kim diktatör? Kürtleri kim öldürüyor? Çocuk ve kadınları kim öldürüyor? Şimdi hep birlikte faşizmi ezmek zorundayız. Şimdi hep birlikte Rojava'daki katliamı durdurmak zorundayız. Şimdi bunu yapmazsak tarih tekerrür edecek, 1915'teki Ermeni soykırımı gibi. Erdoğan ve DEAŞ arasındaki ilişkiyi görmek zorundayız. Bu ilişki dün olduğu gibi bugün de devam ediyor" ifadelerine yer verilerek söz konusu açıklamayla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakarette bulunduğu belirtildi.

Dilekçede ayrıca, Baydemir'in bu sözleri ve orada bulunan kişilerin de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı suçlayacak şekilde slogan attığı, Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağıladığı iddia edilirken diğer şüphelilerin ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret suçunu işlediği ileri sürüldü.

Cumurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Hüzeyin Aydın'ın Ankara Cumhuriyet Savcılığına sunduğu dilekçede şu ifadelere yer verildi:

"İnsanlık tarihinin en kanlı terör örgütlerin biri olan PKK-YPG terör örgütünün hamiliğini yapan, sözcülüğüne soyunan, doğrudan veya dolaylı destek veren kim varsa, insanlığın yüzkarası olarak tarihin sayfalarında yerini almıştır ve almaya devam edecektir. Şüpheli tarafından kullanılan ve diğer şüpheliler tarafından desteklenen ifadeler, taşıdığı anlam ve düşündürdükleri olgular dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın onur, şeref, saygınlığının zedeleyecek niteliktedir. Bu nedenle şüphelilerin sarf ettiği ifadeler dolayısıyla Türk Ceza Kanunu'nun ilgili 299'uncu maddesine göre cezalandırılması gerekmektedir."