CHP Lideri Kılıçdaroğlu'ndan AKP'ye 5 maddelik çağrı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'ndan AKP'ye 5 maddelik çağrı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Sivas Kongresi'nin 100'üncü yılı nedeniyle Sivas'ta yapılan Parti Meclisi toplantısına katıldı. Burada Kongre ve Türkiye ekonomisi hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, AKP'ye de bir çağrıda bulunarak 5 maddelik isteklerini iletti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında ki CHP Parti Meclisi, Eylül ayı toplantısını Sivas Kongresi'nin 100. yıl dönümü nedeniyle, ulusal kurtuluş mücadelesine ışık tutan kararların alındığı, dolayısıyla Sivas'ta gerçekleştirdi.

Burada bir konuşma yapan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Sivas Kongresi öncesi ülke topraklarının ne durumda olduğunu özetleyere Vatan topraklarının tek tek işgal edildiğini anlattı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da İstanbul'dan Bandırma vapuruyla Samsun'a çıktığını, oradan Havza'ya ve daha sonra Amasya'ya geçtiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, Amasya Tamimi'nin Kurtuluş Savaşı'ndaki önemiyle ilgilide çok önemli bilgiler paylaştı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, gerçekleşen Erzurum Kongresi'nin ardından Atatürk'ün 2 Eylül'de Sivas'a geldiğini ve 4 Eylül'de Sivas Kongresi'ni yaptığını belirterek, “27 Haziran 1919. Atatürk’ün Sivas’a ilk gelişidir. Sivas’ın Mustafa Kemal Atatürk’e vermiş olduğu değer kayda değerdir. 4 Eylül’de Sivas Kongresi gerçekleşir. Sivas Kongresi’nde alınan kararlar önemlidir. Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür der. Kuvayi Milliye burada egemen bir güç olarak milletimizin önüne konuluyor. Manda kabul edilemez der. Uzun tartışmalar sonra Gazi Mustafa Kemal kongre başkanlığına seçilir." diyerek CHP'nin ilk kurultayının burada gerçekleştiğini ve parti kurulmadan önce kongresini yapan dünyadaki tek parti olduklarını kaydetti.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında AKP’ye yönelik bir takım isteklerini olduklarını belirterek 5 maddelik bir çağrıda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Mevcut yönetime 5 temel konuda çağrı yapmak isterim. Madem ki manda burada reddedilmiştir bize düşen görev var." diyerek isteklerini şöyle sıraladı:

1- Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı: Cumhurbaşkanları devletin sigortasıdır. Bir cumhurbaşkanı bir partinin genel başkanı olamaz. Siz bütün devleti bir kişinin iki dudağına bağlamışsınız. Mustafa Kemal’e verilmeyen yetkiler 21. yüzyılda bir kişiye verilmiş.

2- Güçler Ayrılığı ilkesine uyacaksın: Dünyada sağlıklı işleyen bütün devletlerde güç kontrol edilir. Güç baskı aracıdır. Neyle kontrol ediyorsunuz gücü yasama, yargı organıyla ama bunlar birbirlerini denetliyorlar. Şimdi hatayı telafi edecek makam yok. Devlet şimdi eski devlet değil. Bir saray devleti bir de Türkiye Cumhuriyeti devleti. Nerede Dışişleri Bakanı? Yok. Saray’da başka bir dışişleri bakanı var.

3- Devlet Yönetiminde Şeffaflık: Devleti yönetenler tüyü bitmemiş yetimlerden de vergi alırlar. Dünyanın bütün demokrasilerinde yöneticiler toplanan vergileri harcar ama hesap verirler. Şunu buraya harcadım derler. Şehir hastanelerini kaça yaptın? Havaalanını kaça yaptın? Sır. Elin oğlunun bildiği şey bizim vatandaşımız için neden sır oluyor? Sayıştay dünya standartlarına göre denetim yapmalıdır. Sayıştay’ı kontrol ediyor, rapor yazma diyorsanız, olmaz arkadaşlar.

4- İki devlet yönetimine son verin: İşten çıkarmalar yaşanıyor. Saray’da kriz yok mutfak dolu. İşsizliğin ne olduğunu onlar bilmezler. O zaman yapılması gereken çağrımız şudur; ekonomik sosyal konseyi topla. Dertli insanları bir topla dinle bakalım ne diyecekler. Ben dinlemem diyor. O zaman bu Anayasa değişikliğini neden yaptık biz? Diyeceksiniz ki Anayasa mı var bu ülkede? E usulen de olsa bir Anayasa var. Bu konsey Anayasa’da var. Üç ayda bir toplanması lazım, en son 2009’da toplanmış. Peki bu vatandaşın derdini nereden öğreniyorsunuz? Damat mı söyleyecek sana? Damadın başka işleri var.

5- Dövizle verdiğin garantiyi Türk lirasına çevireceksin: Faturayı vatandaşlar ödüyor. Kim ödedi? Emekliler, işçiler, işten atılanlar, sanayiciler. Sen yaşanan krizin adil dağılmasını istiyorsan dolar bazında verdiğin ihaleleri TL bazına çevireceksin.

İsteklerini büyük bir samimiyetle dile getirdiklerini ve bunların gerçekleştirildiği takdirde il kendilerinin alkışlayacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Hiç kimse asla umutsuzluğa kapılmasın." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.