ABD ve Rusya BMGK'da harekâtın kınanması talebini reddetti

ABD ve Rusya BMGK'da harekâtın kınanması talebini reddetti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Türkiye'nin başlattığı Barış Pınarı Harekâtını kapalı oturumda görüştü ve AB üyesi 5 ülke harekâtın kınanmasını talep etti. ABD ve Rusya ise AB üyesi ülkelerin harekâtın kınanması talebini reddetti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin güneyinde oluşturulmaya çalışılan terör koridorunun yok edilebilmesi için başlatılan Barış Pınarı Harekâtını görüştü. Bazı ülkelerin operasyonun kınanması yönünde verdiği teklife ABD ve Rusya’dan ret oyu geldi. AB üyesi 5 ülkenin talebi üzerine Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeler ve Türkiye’nin başlatmış olduğu harekât kapalı oturumda gündeme geldi.

Almanya, başlatılan bu operasyonu kınarken BMGK’nin operasyonu ortak açıklamayla kınanmasını talep etti. ABD ve Rusya ise Almanya’nın bu teklifine onay vermedi.

DEAŞ militanları Türkiye’nin sorumluluğunda

ABD Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Kelly Craft, ABD’nin Türkiye’nin operasyon kararını desteklemediğini açıkladı. Suriye’deki Hristiyanlar dahil olmak üzere azınlık grupların ve Kürt nüfusunun korunması ve insani kriz konularından Türkiye’nin sorumlu tutulacağının altını çizen Craft, DEAŞ’ın hapishanelerden firar etmemesi ve yeniden yapılanmanın başlamamasından Türkiye’nin sorumlu olduğunu belirtti.

AB üyesi 5 ülke ‘’operasyonu durdur’’ çağrısı yaptı

AB üyesi; İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika ve Polonya toplantı sonrasında yapmış olduğu açıklamada Türkiye’nin başlatmış olduğu askeri operasyon konusunda derin endişe duyulduğunu ifade etti. AB üyesi 5 ülke Türkiye’ye operasyonu tek taraflı durdurma çağrısında bulundu.