3Y nedir? ak parti'nin 3y formülü anlamı nedir?

3Y nedir? ak parti'nin 3y formülü anlamı nedir?

Ahmet Davutoğlu AK Parti’den istifa açıklamasında partinin 3Y formülü ile kurulduğunu ifade etti. Peki 3Y nedir? 3Y formülü ne anlama geliyor? AK Parti 'nin 3Y formülü vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında yer aldı…

Ahmet Davutoğlu AK Parti’den istifa açıklamasında partinin 3Y formülü ile kurulduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2005 senesinde 3Y formülü ile ilgili olarak bazı ifadeler kullanmıştı.

3Y: Yolsuzluk, Yoksulluk, Yasaklar

Yolsuzluk

Erdoğan bankaların artık daha disiplinli olduğunu ve önüne gelenin banka kuramadığını TMSF’nin tüm gayreti ile saldırdığını, tavuğuna, tasına tarağına, kaşığına ve bardağına kadar girmiş durumda olduklarını söylemişti. TMSF’nin Hazineden 40 Katrilyon çektiğini, artık çekmediğini ve Hazine’ye para öder konuma geldiklerini ifade etmişti.

Yoksulluk

Cumhurbaşkanı simit ve çay hesabı yaparak göreve geldiklerinde 218 milyon olan asgari ücreti 350 milyona çıkarttıklarını ifade etti. Vatandaşı ayırmaya kimsenin hakkı olmadığını ve suistimallere imkan verilmemesi gerektiğini söylemişti.

Yasaklar

İktidara geldiklerinde Türkiye’nin yasaklar ülkesi olduğunu, fakat sonrasında bunlara yavaş yavaş çözümler getirdiklerini ve kendilerinin bu konudaki görevlerinin farkında olduklarını dile getirdi. Bir ağaç kurtarmak için bir ormanın feda edilmemesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, duygusallığa gerek olmadığını ve toplumsal gerilimler yaşanmadan azami toplumsal mutabakat adımlarının atılmasının kendilerinin görevleri olduğunu ifade etmişti.