Ana Sayfa GÜNDEM Savcılık Cübbeli Ahmet Hocanın Satranç Açıklamaları İçin Kararını Açıkladı

Savcılık Cübbeli Ahmet Hocanın Satranç Açıklamaları İçin Kararını Açıkladı

Savcılık, Cübbeli Ahmet Hoca'nın satranç ile ilgili açıklamaları için kararını bugün açıkladı. Ahmet Ünlü için verilen karar ne oldu? İşte detaylar...

68
0

Cübbeli Ahmet Hoca olarak ülkemizde bilinen Ahmet Mahmut Ünlü satranç hakkındaki yorumlarıyla büyük tepki almıştı. ‘’Satranç oynamaktansa ateşi tutmak daha hayırlı. Oynayana bakan da domuz eti yiyen gibidir’’ gibi söylemlerde bulunan Cübbeli Ahmet Hoca’nın bu sözleri Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’na taşındı.

Mahkeme kararı bugün verildi

1 Ocak’ta sosyal medya hesabı üzerinden yayınlanan sohbetindeki sözleri Mücahit Bayraktar tarafından mahkemeye taşındı. ‘’Halkı kin ve düşmanlığına alenen tahrik etme’’ suçundan Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın karşısına çıkan Ahmet Ünlü, ‘’ifade özgürlüğümü kullandım’’ dedi.

Cumhuriyet Başsavcılığı ise Cübbeli Ahmet Hoca için ‘’takipsizlik’’ kararı verdi. Bununla birlikte Ahmet Ünlü’nün sarf ettiği sözlerin de ‘’ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında’’ olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

Cübbeli Ahmet Hoca kimdir?

Ahmet Mahmut Ünlü (d. 27 Şubat 1965, Fatih, İstanbul), halk arasında Cübbeli Ahmet Hoca olarak tanınan Türk vaiz ve hafız. İstanbul’un Fatih ilçesi Çarşamba semtinde bulunan İsmailağa Cemaati’nin önde gelenlerindendir. Resaili Ahmediyye ismiyle değişik konularda yayınlanmış birçok risalesi bulunan Ahmet Mahmut Ünlü yazdığı kitaplarla ve verdiği vaazlarla tanınmaktadır.

İslâmiyet’e getirilen yeni yorumlara ve reformist görüşlere karşı durmaktadır. İslâm dinini Ehl-i Sünnet anlayışına göre yaşamak gerektiğini savunur. Özellikle İstanbul dışındaki mekânlarda vermiş olduğu vaazlar, yoğun ilgi görmekte ve izdihamlara sebep olmaktadır. Verdiği vaazlardaki bazı ifadeler intenetteki komik videolar arasında yer almıştır ve tıklanma rekorları kırmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here