Zatürre hastalığı nedir? Zatürre tedavisi varmı, nasıl olunur ?

Zatürre hastalığı nedir? Zatürre tedavisi varmı, nasıl olunur ?

Zatürre hastalığı akciğer dokusunda oluşan iltihab anlamına gelmektedir. Zatürre'nin bir diğer adı ile Pnömani'de görülen en büyük etken pnömokok bakterisidir. Zatürre de bir hastadan başka bir kişiye bulaşma riski bulunmaktadır. Peki, Zatürre hastalığı nedir? Zatürre tedavisi var mı, nasıl olunur? İşte tüm soruların yanıtı...

Pnömoni olarak da bilinen zatürre; bir kişinin akciğerininde bulunan dokusunun iltihaplanması anlamına gelmektedir. Bu bakteriler, çeşitli olarak ayırt edilmiş olan mikroorganizmalara bağlı bir halde bulunarak oluşmaktadır. Bazı gözlenmiş olan pnömoni yanı zatürre hastalarından başka bir hastaya direkt olarak bulaşma riski bulunmaktadır. Fakat genellikle, zatürre hastalığına yakalanmış olan kişinin kendi ağız, boğaz ve sindirim kanalında yer edinmiş olan mikropların akciğere ulaşması halinde oluşmaktadır. Normal şartlarda bakacak olursak bu mikropların kişinin vücuduna bir zararı yoktur. Ancak, kişinin bünyesi ve vücudun savunması zayıf olduğu anda yakalanırsa bu bakteriler kişinin zatürre (pnömoni) olmasına yol açar. İşte merak edilen sorular ile ilgili detaylar...

Zatürre nasıl olunur?

Çok eski dönemlerde görülmeye başlayarak günümüze kadar dayanan zatürre hastalığı bir akciğer hastalığı olarak bilinmektedir. Kişinin akciğerinde yer alan hava keseciklerinin iltihaplı olan bir sıvı ile dolmasıdır. Bu nedenden dolayı da kişinin nefes almasında zorlanmalar meydana gelir, vücutta ve kanda dahil olmak üzere bulunan oksijen sayısında düşme görülür. Bu durumlardan dolayı zatürre hastalığı tehlikeli olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalığa yakalanıp tedavi görmemeniz üzerine bu durumun sonucunda ölüm ile de karşılaşabilirsiniz.

Zatürre'nin belirtileri neler?

- Kişide görülen üşüme ve titreme

- Ateşinin yükselmesi. Öneğin: 39-40 derece gibi

- Öksürük

- İltihaplı balgam. Balgım rengi; yeşil, sarı ve pas rengi

- Nefes alma esnasında göğüste oluşan ağrı

- Baş dönmesi

- Halsizlik

- Yorgunluk

- Şuur kaybı

- Kusma

- Eklemlerde ve kaslarda oluşan ağrı

Zatürre bulaşıcı mı?


Özellikle kış aylarında birçok kişide görülen grip ve bunun gibi viral solunum yolu enfeksiyonları zatürreye zemin hazırlamaktadır. Zatürre hastalığı bir başka kişiye hapşırık ve öksürük yolu ile bulaşmanın yanında bir de ağız, burun, bardak, birçok eşya vs. gibi en ufak bir şeyden bile geçebilir. Bu pnömoni yani zatürre hastalığı ülkemizde çok sık görülmektedir. Birçok hastalığın içinde en fazla ölüme sürükleyen bir hastalık olduğu belirtildi. Daha çok çocuklarda, yaşlılarda, bebeklerde ölümcül olmaktadır.

Pnömoni oluşmasını kolaylaştıran risk faktörleri nelerdir?

- İleri Yaş: Kalp hastalığı, şeker hastalığı, böbrek hastalığı, bağışıklık sistemi hastalığı, karaciğer hastalıkları, akciğer hastalıkları gibi kronik bir rahatsızlığı olan vatandaşların riski daha da artmaktadır.

- Grip salgınları

- Ameliyatlar

- Kusma

- Alkol

- Sigara

Zatürre tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Görülen bir çok zatürre hastalığının bazı tedavi yöntemleri evde de gerçekleştirilmektedir. Yalnızca yaşlıların, oksijen tedavisini görme zorunluluğu olanların, yoğum bakım desteği görmesi gerekenlerin hastaneye yatış yapması gerekmektedir. Bu tedavi süreci hastaya ve hastalığın durumuna göre farklılık göstermektedir. Fakat, hastalığın geç fark edilmesi nedeni ile kişinin ölme ihtimali yükselir.

Tüm sıcak gelişmeler bir dokunuş uzağında! Gündemdeki tüm haberleri almak için mobil uygulamamızı telefonuna indir! -

Tüm gelişmeler anında ekranında! Gursesgazetesi’u Instagram’da takip ettikten sonra bildirimleri açmayı unutma!

Tüm manşetleri anbean takip edebilmek için sen de Facebook grubumuza katıl, Gursesgazetesi’un yeni haberlerinden geri kalma!