Yumurta kaç dakikada nasıl pişer? Kayısı kıvamında yumurta nasıl haşlanır?

Yumurta kaç dakikada nasıl pişer? Kayısı kıvamında yumurta nasıl haşlanır?

En önemli protein kaynaklarından birisi olan yumurtanın pişirme süresi kıvamına etki etmektedir. Peki yumurta kaç dakika pişirilmelidir? İşte yumurtanın pişirilme süresine göre kıvamları..

Yumurta içerdiği protein oranı ile ve yarattığı uzun süren tokluk hissi nedeniyle beslenmenin temel taşlarından birisidir. Özellikle kahvaltılarda sıklıkla tüketilen yumurta, bolca protein, sodyum ve potasyum içermektedir. Kimi insanlar yumurtalarını az pişmiş severken kimileri ise tam pişmiş yumurtadan hoşlanmaktadır. Peki yumurta nasıl pişirilir?

Yumurta, zevke göre çok katı, katı, kayısı, rafadan ve cıvık kıvamda pişirilebilmektedir. Yumurtasını cıvık seven kişilerin yumurtasını 2 dakika kadar pişirmeleri gerekmektedir. Rafadan yumurta için ise yumurta kaynamış suda 3 dakika kadar pişirilirse rafadan kıvama ulaşacaktır. Yumurtasını kayısı kıvamda seven kişilerin yumurtasını 4-5 dakika pişirmesi gereklidir. Kaynadıktan sonra yumurtayı 4-5 dakikaya çıkarmak gereklidir. Yumurtasını katı seven kişilerin 5-6 dakika ve çok katı sevenlerin ise 7-8 dakika kaynayan suya tutup sonra çıkarmaları yumurtalarının istedikleri kıvamda pişmesini sağlayacaktır.

Yumurta kaç dakikada nasıl pişer? Kayısı kıvamında yumurta nasıl haşlanır?

Peki yumurtayı nasıl pişirirseniz daha lezzetli olur? Öncelikle yumurtanın oda sıcaklığında ısınmış olması daha iyi bir yumurta pişirmenizi sağlayacaktır. Bunun için pişirmeden biraz önce yumurtanızı dolaptan çıkarmalısınız. Ayrıca pişirirken suyun içine bir miktar tuz eklemek yumurtanın çatlamasına da engel olmaktadır. Yumurtayı kolayca soymak için ise sıcak sudan çıkardıktan hemen sonra soğuk sudan geçirmek yardımcı olacaktır.