Yeni geliştirilen kan testiyle 20 kanser türü teşhis edilebiliyor

Yeni geliştirilen kan testiyle 20 kanser türü teşhis edilebiliyor

Amerikalı bilim insanları, yaptıkları araştırma sonucunda yeni bir kan testi geliştirdiler. Geliştirilen bu kan testi ile de tek seferde 20 kanser türü teşhis edildi.

Amerika'da bulunan Harvard Üniversitesi Dana-Farber Kanser Enstitüsünün sitesinde bilim insanlarının yeni bir kan testi geliştirdikleri ve bu kan testiyle tek seferde 20 kanser türünün tespit edildiği yayınladı. Doğruluk oranının yüzde 89 olduğu bu testi geliştiren ise özel Grail Anonim Şirketi.

İnsan vücudundaki DNA'larda, genlerin aktif olmasını etkileyen metilasyonları yani kimyasal birimleri arayan bir teknolojinin kullanıldığı araştırmada, 1530'u kanserli, 2 bin 53'ü henüz kanser teşhisi konmamış 3 bin 583 katılımcıdan aldıkları kan öneğine geliştirilen bu test uygulandı. Uygulanan test sonucunda ise kanser hücresi taşıyan hastaları ve kanserin ilk başladığı doku tek seferde ve yüksek doğruluk oranıyla tespit edildi.

Geliştirilen bu test kanserli hastada pozitif sonuç verme oranı yüzde 99,4 çıkarken kansen hangi doku üzerinde bulunduğu ile ilgili doğruluk oranı yüzde 89 olarak belirlendi.

Tıp dünyasında çığır açacak olan bu buluş üzerinde çalışan araştırma görevlilerinden Geoffrey Oxnard, metilasyon tabanlı yapılan tahlillerin, geleneksel likit biyopsilerde yapılan DNA'daki genetik mutasyonların belirlenmesinden daha etkili olduğunu söyledi.