Yaygın test nedir? Koronavirüs Yaygın Test Hangi İllerde Yapılacak?

Yaygın test nedir? Koronavirüs Yaygın Test Hangi İllerde Yapılacak?

Koronavirüsle mücadele yaygın test dönemine başlanıyor. Bir ilde yaygın test uygulaması başlatılacak. Yaygın test nedir diyenler ve Koronavirüs yaygın test hangi illerde yapılacak diye soranlar için işte, detaylar…

Koronavirüs salgını ile mücadele de yaygın test dönemi başlıyor. Yaygın test uygulaması bir ilde başlatılacak ve günlük 2 bin 500 test yapılacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı. Koca’nın açıklamasına göre kontrollü sosyal hayat döneminin ilk uygulamalarından birisi yaygın test olacak. Yaygın test uygulamalarına Samsun’da başlanacak. Yaygın test uygulaması ile günlük 2 bin 500 test yapılacak.

‘’PCR ve Antikor testi yapılacak’’

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, yaygın test uygulaması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sağlık müdürlükleri tarafından belirlenen Korona test ekiplerinin yeni dönemde Korona belirtisi göstermeyen kişilere de PCR ve antikor testi yapacağını bildirdi. Oruç, bu test ile vatandaşların taşıyıcılık, koruyuculuk ve bağışıklık durumu ile ilgili bilgi edileceğini duyurdu.

İl Sağlık Müdürü, Türkiye genelinde 150 bin kişiye yapılacak test çalışmasının büyük önem taşıdığının altını çizerek testlerin daha da yaygınlaştırılmasının vakaların azaldığı dönemde önem taşıdığını ifade etti. Oruç, ‘’Çalışmayla olası gizli pozitiflerin ve hastalığı belirti göstermeden atlatmış 'sessiz hastalar' tespit edilecek. Böylelikle vakaların tekrar yükselmesinin önüne geçilebilecek’’ dedi.

‘’Önümüzdeki hafta testler başlayacak’’

Muhammet Ali Oruç, önümüzdeki haftalarda Bakanlık talimatı ile testlerin başlayacağını söyleyerek ‘’testler için Sağlık İl Müdürlüğü bünyesinde 48 mobil numune alma ekibi oluşturuldu. Bu kapsamda test protokollerini de yeniden düzenledik'' diye konuştu. Pozitif vakalarda tüm hane halkına belirti olmasa da test yapılacağını söyleyen Oruç, vaka sayısının artabileceği kalabalık noktalarda da gruplara test yapılacağını ve ayrıca huzurevi ve cezaevi gibi toplu alanlarda çalışan personele de test uygulanacağını söyledi.

-