Yapay tatlandırıcıların şekerlere oranla daha zararlı olduğu tespit edildi

Yapay tatlandırıcıların şekerlere oranla daha zararlı olduğu tespit edildi

Milyonlarca kişi şekere oranla daha faydalı olması nedeniyle yapay tatlandırıcılar kullanıyor. ABD'li bilim insanları tarafından yürütülen araştırmalar sonucunda yapay tatlandırıcıların şekerlere oranla daha zararlı olduğu tespit edildi.

Düşük kalorili olması nedeniyle pek çok kişi şeker yerine tatlandırıcıları tercih ediyor. Sağlık uzmanları ise yapmış olduğu son açıklamalarda tatlandırıcıların normal şekerlere göre daha zararlı olduğu bilgisini paylaştı. Yapay tatlandırıcıların metabolizmaya etkileri olduğu ve bu nedenle karın bölgesinde yağlanma meydana geldiği aktarıldı.

Yapılan deneyleri müteakip tatlandırıcıların şekerlere nazaran daha zararlı olduğu kanıtlanırken, ABD bilim insanlarının yaptığı araştırmalar neticesinde tatlandırıcı kullananların 10 yıl sonunda 2.6 cmye kadar daha geniş bele sahip olduğu ortaya çıktı. Bu da şeker tüketenlerin tatlandırıcı tüketenlere oranla daha sağlıklı bir yaşam sürdüğünü kanıtladı.

Obezite hastalığı azalma eğilimi göstermiyor

Şekerin yerine tatlandırıcı kullanılması ve tatlandırıcının şekere oranla daha faydalı olduğu düşünenlerin yanlış bir kanıya vardığını dile getiren sağlıkçılar, 30 yıl boyunca yapılan araştırmalarda böyle bir sonuca varıldığını duyurdu. Öte yandan 2025 yılına kadar obezite hastalığı bulunan kişi sayısının önemli ölçüde artacağını dile getiren uzmanlar, 1 milyar kişinin bu hastalığa yakalanabileceğini öngörüyor. Bu noktada insanların hem şekeri hem de tatlandırıcıyı bırakmasının obeziteye karşı en etkili çözüm olacağı konusunda mutabık kalındı.

Kaynak :

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.