Uzmanlardan uyarı! Ev içerisinde kurutulan çamaşırlar tehlike saçıyor

Uzmanlardan uyarı! Ev içerisinde kurutulan çamaşırlar tehlike saçıyor

Ev içerisinde kurutulan çamaşırlar içerideki nem oranını arttırmasından dolayı tehlike saçıyor. Akciğer hastalıklarına neden olan bu durum karşısında uzmanlar vatandaşlara karşı uyarılarda bulunuyor.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte dışarılara çamaşır asamayan ev hanımları çamaşırlarını içeride kurtmaya başlıyorlar. Ve bu durum da sanıldığı kadar sağlıklı olmuyor. Uzmanlar içeride çamaşır kurutmanın tehlikeleri konusunda uyarılarda bulunarak mümkün olduğu kadar çamaşırların açık alanda kurutulması gerektiğini söylüyorlar.

Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Nihal Başay, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunarak evin içinde kurutulan çamaşırların içerideki nemi yüzde 30 artırdığı ve bu durumunda astım ve kronik akciğer hastalarını etkilediğini kaydederek şöyle konuştu:

"Nemin gelişmesiyle birlikte 'küf' denilen mantarlar ortaya çıkar. Bunların yaydığı sporlar ise başta enfeksiyona ve akciğer hastalıklarına neden olur. Hastanın var olan akciğer hastalığını kötü anlamda etkiler. Akciğer hastalığı olmasa bile küfün ortamda bulunması enfeksiyonlara zemin hazırlar, kişinin bağışıklık sistemini düşürür. Bu da yine enfeksiyonlara ve diğer hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Küfün aşırı ortamda bulunması ağır pnömonilere (akciğerin iltihabı) neden olan 'aspergillus' denilen bir mantarın oluşmasına yol açar. Bu mantar da akciğerlerde pnömoni oluşmasına neden olabilir. 'Aspergillus' küften oluşan bir tür mantar hastalığıdır. Akciğerde ağır zatürrelere neden olabilir. Bu da hastanede yatarak tedavi gerektirebilecek derecede sıkıntı yaratabilir."

Gelişen teknoloji ile birlikte kurutma makineleri ve ya çok yüksek devirlerde kurutan çamaşır makinelerinin mevcut olduğunu belirten Dr. Başay, çamaşırların mutlaka dışarıya ya da pencere pervazlarına asılmasını önerdiklerini söyledi.

Çamaşırların özellikle yatılan odalarda kurutulmaması gerektiğini de vurgulayan Başar, nemin yükselmesiyle birlikte oluşan küfün duvarlara yağıştığını ve bununda sağlığı olumsuz yönde etkilediğini söyleyerek az kullanılan bir odada kurutmanın daha faydalı olacağını ve kurutma işlemi yaptıktan sonra da odanın mutlaka havalandırılamsı gerektiğini kaydetti.

Astım ve kronik bronşit hastası olanların kesinlikle koku içeren deterjanları kullanmaması gerektiğini söyleyen Dr. Başay açıklamasında, "Yaydıkları keskin koku nedeniyle hastalara zarar veriyor. Mümkünse kokusuz deterjan kullanmak ve çamaşırları çok iyi durulamak başka bir yöntemdir. Bu tür hastalara ortaya çıkacak öksürük, ateş, nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve hırıltılı solunum gibi şikayetler ortaya çıkarsa mutlaka Göğüs Hastalıkları Polikliniği’ne başvurmaları gerekiyor" ifadelerini kullandı.