Ücretsiz maske SMS kodu nasıl alınır? Eczaneden ücretsiz maske alma işlemleri

Ücretsiz maske SMS kodu nasıl alınır? Eczaneden ücretsiz maske alma işlemleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı harekete geçmiş ve ücretsiz maske dağıtımına başlamıştır. Binlerce kişinin merakla araştırdığı ''Ücretsiz maske SMS kodu nasıl alınır?'' ve ücretsiz maske alımı için başvuru detayları belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın coronavirüs sürecinde yapmış olduğu açıklamalardan sonra maske takabilmek için pek çok noktada zorunlu hale gelmiş ve parayla maske satışlarının yasaklanmasına karar verilmiştir. Zorunluluk ve yasaktan sonra ücretsiz maskeler için de başvuru yapılmaya başlandı.

Maske başvuruları için başvurular öncelikle PTT’den alınmış fakat ardından ücretsiz maske başvurularının e-Devlet üzerinden yapılacağı belirtilmişti. Son yapılan açıklamalardaysa ücretsiz maskelerin, cep telefonlarına gelen SMS koduyla eczanelerden alınacağı belirtilmişti.

Eczanelerden ücretsiz maske nasıl alınacak?

20 ila 65 yaş arası vatandaşların maske teminlerinin ilk basamak sağlık hizmet sunum noktaları olan eczanelerin aracılığıyla gerçekleştirilmesine ilişkin uygulama Ankara ve İstanbul başta olmak üzere 10.04.2020 itibariyle başlatılmıştır.

İstanbul ve Ankara’da hizmet vermekte olan personel tarafından gün içerisinde Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği bilgilendirme mesajıyla Reçetem Sistemi’nden maske kayıt işleminin nasıl yapılacağı da ortaya çıkmıştır.

Maskenin eczaneye tedariki Bölge Eczacı Odaları’yla işbirliği içerisindeki ecza deposu ve kooperatifler aracılığıyla gerçekleştirilecektir. İlk olarak Ankara ve İstanbul’da başlatılan uygulamanın ilerleyen günlerde diğer illerde de yaygınlaştırılması planlanıyor. Bu süreçte Bakanlık tarafından yapılan düzenlemeler çerçevesinde ek bir bilgilendirme mesajı verileceği kaydedildi.

PTT ücretsiz maske siparişi nasıl verilir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ve Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından alınan kararla online ortamdan ePttAVM.com’dan vatandaşlar için ücretsiz maske temin edilecektir. Aile üyeleri için maske temin edilmesi istendiğindeyse aile üyelerine dair kimlik bilgileri formda doldurularak ücretsiz maske verilecektir.

Vatandaşların her hafta 1 paket ‘’5 adet’’ maske alma hakkı bulunuyor. PTT maske başvuru formunu adresinden doldurabilirsiniz.

Sipariş edilen maskeler ne zaman teslim edilecektir?

Siparişin tamamlanmasını müteakip maskelerin ne kadar süre içerisinde geleceği henüz belli değil. Bütün siparişlerin alınmasıyla kısa süre içinde maske dağıtımına başlanması ve siparişlerin belirtilen adreslere de ulaştırılması beklenmektedir.

­

e-Devlet ücretsiz maske başvuruları nasıl yapılır?

e-Devlet üzerinden ücretsiz maske başvuruları başlamıştır. T.C. kimlik numarası, ad, soyad, aile, iletişim bilgisi ve adres girilerek maske başvuruları yapılabilecektir. E-Devlet üzerinden maske siparişi ise adresinden yapılacaktır.

Tüm sıcak haberler ve merak ettiklerin burada! Mobil uygulamamızı şimdi indir! -

Facebook hesabını haber kaynağın olarak kullanmak için şimdi sen de Gursesgazetesi Facebook grubunda yerini al!