Türkiye'de covid-19 tedavisinde 'hidroksiklorokin' ilacı artık kullanılmayacak!

Türkiye'de covid-19 tedavisinde 'hidroksiklorokin' ilacı artık kullanılmayacak!

Sağlık Bakanlığı, covid-19 Rehberinden 'hidroksiklorokin' ilacını çıkardı. Böylelikle Türkiye'de covid-19 tedavisinden 'hidroksiklorokin' ilacı atık kullanılmayacak.

Sağlık Bakanlığı’nın covid-19 Rehberi'nin "Erişkin Hasta Tedavisi" konulu kısmında güncellemeler yapıldı.

Rehberde Türkiye, Avrupa, ABD ve diğer ülkelerde daha önce başka hastalıkların tedavilerinde için ruhsat alan hidroksiklorokin, favipiravir, remdesivir, lopinavir-ritonavir gibi ilaçların covid-19 hastalığına karşı antiviral olarak kullanıldığı belirtildi.

Türkiye'de covid-19 tedavisinde 'hidroksiklorokin' ilacı artık kullanılmayacak!

Şimdilerde de birçok ülke bu ilaçları farklı kombinasyonlar halinde kullandığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki dönmede bu ajanların yaygın kullanımı ile klinik sonuçlarının daha çok bir şekilde ortaya çıkması ve covid-19'daki etkinliğin değerlendiren randomize kontrolü klinik çalışmaların yayınlanmasıyla tedavi önerileri gözden geçirilip güncellenmiştir. Fakat covid-19'a karşı etkili antiviral bulunması konusunda hâlen oldukça fazla sayıda klinik çalışmalar sürdüğünden, bu çalışmaların sonuçları yakından izlenerek virüsün geçirdiği mutasyonlar ve bu mutasyonların klinik bulgulara yansımasıda takip edilip tedavi rehberinde gerektiğinde tekrar güncellemeler yapılabilecektir."

Bu doğrultuda, rehberden covid-19 tedavisi için hidroksiklorokin ilacı önerisi çıkarıldı.

Rehbere, covid-19 hastalarında bakteriyel koenfeksiyonun düşük saptanması nedeni ile ampirik antibiyotik kullanımının önerilmediği ifadeleri de eklendi.

Diğer taraftan rehberde hastanede yatan ağır zatürreli, 50yaş ve komorbiditesi olan hastalarda favipiravir dozunun iki defa 1.800miligram yüklemeyi takiben iki defa 800miligram toplamda on gün olacak şekilde uygulanabileceği ifade edildi.