SMS ile Ü5 adet ücretsiz maske nasıl alınır?

SMS ile Ü5 adet ücretsiz maske nasıl alınır?

Sağlık Bakanlığı koronavirüs sebebiyle ücretsiz maske dağıtımına başlanacağını açıkladı. İşte SMS ile ücretsiz maske nasıl alınır sorusunun yanıtı ve ücretsiz maske için takip etmeniz gereken adımlar.

Koronavirüs sebebiyle toplu alanlarda maske kullanımı zorunlu hale getirildi ve devlet tarafından PTT aracılığıyla ücretsiz maske dağıtılacağı açıklandı. Yaşanan yoğunluk sebebiyle maske başvurularının e-Devlet üzerinden alınacağı duyurulmuştur. Sokağa çıkma kısıtlamaları 65 yaş ve üstü vatandaşlar için geçerliydi fakat kısa süre önce 20 yaş altı için de sokağa çıkma yasağı getirilmişti. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede maske zorunlu hale getirilmiş ve maskenin zorunlu kılınmasıyla vatandaşlar maske fiyatlarını araştırmada en kolay ve en ekonomik maske temininin yöntemlerini merak etmeye başladılar.

Araştırmaların yoğun bir şekilde olduğu konuya yasak gelmiş ve maske satışları yapılamayacak ve kâr amacı güdülmeyecektir. Maske satışlarının yasaklanmasını müteakip kısa bir süre önce PTT aracılığıyla ücretsiz maske yapılacağı gündeme gelmiştir. Bu açıklamaları müteakip PTT’nin maske siparişi için oluşturulan intenet sayfası yoğun talep sebebiyle çalışamaz hale gelmiştir.

5 adet ücretsiz maske dağıtılacak

e-Devlet üzerinden ücretsiz maske için bazı koşullar bulunmaktadır. e-Devlet üzerinden hanedeki kişi sayısına bağlı olarak maske alımları rahatlıkla yapılabilmekte ancak hane içerisinde 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların maske başvuruları reddedilmektedir. Mümkün oldukça evlerinden çıkmaması gereken bu süreçte zorunlu ihtiyaçların dışında dışarı çıkılması geri kalan zamanlarda evde herkesin kendini karantina altına alması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu süreçte 20-65 yaş arası vatandaşlara 5 adet maske gönderilecektir.

SMS ile ücretsiz maske verilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu açıklamalara göre maskeler SMS yoluyla ücretsiz olarak temin edilecektir. Bakan Koca’nın konuya ilişkin açıklamalarında eczanelerden ücretsiz maske verilmesine başlanacağı aktarıldı ve telefonlarda bir kod sistemi oluşturulacağı belirtildi. Vatandaşların eczaneye giderek 5 adet maskesini alabilecekleri duyurulmuştur. Açıklamaları müteakip yoğun şekilde SMS ile ücretsiz maske alımlarıyla ilgili vatandaşlar araştırma yapmaya başlamıştır. Bu süreçte T.C. kimlik numarası ve cep telefonu bilgileri Sağlık Bakanlığı tarafından gelecek şifreyle bir kişi için 10 gün için toplam 5 adet maske verilecektir. Ücretsiz olacak uygulama 20 ila 65 yaş arası vatandaşları kapsamaktadır.