Sivrisinekten nasıl korunulur, nasıl kurtulunur? Sivrisineklerden doğal yollarla kurtulmanın en sık kullanılan yöntemleri

Sivrisinekten nasıl korunulur, nasıl kurtulunur? Sivrisineklerden doğal yollarla kurtulmanın en sık kullanılan yöntemleri

Yaz aylarında insanların en çok uğraştığı konuların başında sivrisinekler gelmektedir. Bazen gece uyurken bazen de sokakta yürürken rahatsızlık veren sivrisineklerden korunmanın doğal yolları vardır. Vatandaşlarımız oldukça rahatsızlık veren sivrisineklerden nasıl kurtulunacağını merak ediyor.

Yaz aylarından en çok başımıza bela olan konuların başından sivrisinekler geliyor. Kışın kabuklarına çekilen ve yaz aylarını insanlara zehir eden sivrisineklerden kurtulmanın doğal yolları vardır. Vatandaşlarımız oldukça rahatsızlık veren sivrisineklerden nasıl kurtulunacağını merak ediyor. Evinizde kendi imkanlarınızla doğal yollarla hazırlayacağınız karışımlar sayesinde yaz aylarında büyük sorunlara yol açan sivrisineklerden kurtulabilirsiniz.

Yaz aylarında sivrisinek saldırılarından kurtulmak istiyorsanız şu otları kullanabilirsiniz:

  • İdris otu
  • Sirkeli bardak
  • Vitamin alımı
  • Limon ve karanfil
  • Lambanın üzerine asılan su poşeti
  • Soğan ve sarımsak
  • Fesleğen

İdris Otu Neye Yarar?

İdris otu genellikle böceklerden korunmak amacıyla kullanılan bir bitkidir. Sivrisineklerin ve birçok böceğin uzak durduğu bitki çeşididir. Saksılarda da saklayarak evinizin bazı köşelerine koyabilirsiniz. Bakımı kolaydır. Hemen hemen her ortamda yetişebilmektedir. Bu bitki sayesinde böcekleri kendinizden uzak durabilirsiniz. Böcekler ve sinekler sevmediğinden idris otunu evinizin farklı yerlerine koyarak haşereleri evinizden uzak tutabilirsiniz.

Sirkeli Bardak Sinekleri Uzak Tutar

Böcekler ve sivrisinekler genellikle keskin kokulardan nefret ederler. Sirke de bu maddeler içerisinde yer almaktadır. Özellikle taşrada ve kırsal kesimlerde yaşayan insanlar, sivrisineklerden korunmak için sirke kullanmaktadırlar. Oldukça basit bir yöntemle haşereleri evden uzak tutabilirsiniz. Bir bardağın içine sirke koyun ve odanıza koyun. Bu sayede odanızdan tüm sivrisinekler ve böcekler uzak duracaktır.

Vitaminler Sizi Korur

Vitaminler, sadece vücudunuzun direncinizi artırmaz. Aynı zamanda sizi birçok böcekten ve sivrisinekten de korumaktadır. Sivrisineklerden korunmak için C ve B vitaminlerini kullanmanız tavsiye edilmektedir. C vitaminini mandalina, portakal ve limon gibi turuncu ve sulu ürünlerden alabilirsiniz. Ayrıca çilek ve üzümde de C vitamini vardır. B vitaminini ise badem, mantar, mercimek ve fasulye gibi bitkilerden temin edebilirsiniz. A vitamini de havuç, bal kabağı ve lahana gibi bitkilerde bulunmaktadır. Bu besinler sayesinde sivrisineklerden ve böceklerden korunabilirsiniz.

Karanfil ve Limonun Etkisi

Karanfil ve limon ikilisi, birçok konuda bizlere çok yardımcı oldukları gibi sivrisinekler ve böceklerden korunmak için de çok destek olurlar. Limonu ortadan kesin. Kestiğiniz yere 6-7 adet karanfil koyun ve odanızın herhangi bir köşesine yerleştirin. Sivrisinekler bu kokudan uzak duracaktır.

Lambaya Su Poşeti Asın

Sivrisinekler genel olarak ışığı sevmektedir. Işığın kapatılmamasından dolayı sinek sayısı çoğalacaktır. Bu sıkıntıdan kurtulmak istiyorsanız ışığın üzerine su dolu bir poşet asın. Su, ışığa yansıma yapacağından sinekler şaşıracaktır ve o bölgeden ayrılacaktır.

Sarımsak ve Soğan Etkisi

Ülkemizde sivrisinekleri uzak tutmak için sık kullanılan yöntemlerden biri de sarımsak ve soğan ikilisidir. Bu iki sebzenin kokuları oldukça keskindir. Eğer ortadan iki bölerek odaya yerleştirirseniz sivrisinekleri ve böcekleri evinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Fesleğen Bitkisi

Hemen hemen her alanda yetişen ve bakımı kolay olan güzel kokulu fesleğen çiçeği, sivrisinekleri ve böcekleri evinizden uzak eder. Fesleğeni evinizin içerisine koyarsanız sivrisinekler o bölgeye bir daha uğramayacaklardır.