Sigortası olmayanlara ücretsiz GSS sağlık sigortası şartları ve Gelir testi sonucu sorgulama

Sigortası olmayanlara ücretsiz GSS sağlık sigortası şartları ve Gelir testi sonucu sorgulama

Ülkemizde her vatandaşın sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için Genel Sağlık Sigortası hizmeti verilmektedir. Sigortası olmayanlara sunulan Genel Sağlık Sigortası’nın nasıl alınabileceği ise vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Çalışmayan ve işsiz olan vatandaşlar bile GSS’den faydalanabilmektedirler…

Ülkemizdeki her vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilmektedir. Her vatandaş GSS ile devlet hastanesine giderek sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Buna bağlı olarak nasıl GSS’li olunacağı araştırılan konulardan biri haline gelmektedir.

Sigortası Olmayanlara GSS

1 Ekim 2008den itibaren her vatandaşın sağlık hizmeti alabilmesi için GSS hizmeti başlatılmıştır. Bu şekilde ülkede yaşayan herkes sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilmektedirler. 1 Ocak 2012’de yapılan reform ile beraber GSS herkes için zorunlu duruma getirilmiştir. Buna bağlı olarak işsiz, çalışan ya da memur ayırt etmeden herkes GSS kapsamına alınmıştır.

SGK, Emekli Sandığı, BAĞKUR’dan biri kapsamında sosyal güvenceye sahip olmayan, emekli maaşı almayan ve işsiz olan vatandaşların da sağlık hizmeti alabilmesi için GSS prim boru ödeme koşulu getirilmiştir. Hiçbir geliri olmayanların prim borçları devlet tarafından karşılanmaktadır. Herhangi bir sosyal güvence kapsamında olmayanların prim borçlarının ödememeleri için gelir testi yaptırmaları lazımdır.

Sigortası Olmayanlar Gelir Testi Yaptıracak

Herhangi bir geliri olmadığı tespit edilen ve geliri brüt asgari ücretin 1/3’ünden daha az olan kişilere SGK tarafından GSS kapsamında durumlarını belirten bir tebligat gönderilmektedir. Bu tebligatın ele geçmesi ardından en geç 1 ay içinde gelir testi yapılması gerekmektedir. Gelir testi yaptırmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurulabilmektedir.

Sosyal güvencesi olmayan kişiler gelir testi yaptırmak zorundadırlar. 4 seviyesi olan gelir testinde seviyelere göre farklı GSS primi ödenmesi istenmektedir. Gelir testi yapıldıktan sonra gelirinde değişim olanların yeniden SYDV’ye başvurmaları gerekmektedir. Aşağıdaki kısımda gelir durumuna göre ödenmesi gereken GSS prim borçları yer almaktadır.

  • 981 TL ve altında geliri olanlar 60 g-0 gelir seviyesinde değerlendirilir ve bu kişilerin GSS prim borçları devlet tarafından ödenir.
  • 981 TL ve 2.943 TL geliri olanlar 60 g-1 gelir seviyesinde değerlendirilir ve bu kişiler 89 TL GSS prim borcu öder.
  • 2.943 TL ve 5.886 TL geliri olanlar 60 g-2 gelir seviyesinde değerlendirilir ve bu kişiler 267 TL GSS prim borcu öder.
  • 5.886 TL ve üzerinde geliri olanlar 60 g-3 gelir seviyesinde değerlendirilir ve bu kişiler 534 TL GSS prim borcu öder.

Gelir Testi Sonucu Sorgulama

Gelir testi sonucu sorgulama işlemleri e-devlet sistemi aracılığıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından yapılabilmektedir. E-devlet şifresi ile sisteme girilmesi sonrasında gelir testi bilgileri görüntülenebilmektedir. Gelir testi tüm aile fertleri kapsamında yapıldığı için teste ailecek gidilmesi gerekmektedir.

GSS Prim Borcu Sorgulama

FSS prim borcu sorgulama işlemleri de yine e-devlet sistemi aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Arama bölümüne Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Dökümü yazılması ilgili sayfaya gidilebilmesi için yeterli olmaktadır. E-devlet şifresi olmayanlar PTT şubelerine gidip kendilerine bir şifre alabilecekleri gibi aynı zamanda SGK’ya giderek de öğrenebilmektedirler. Söz konusu e-devlet sayfası üzerinden kredi kartı aracılığı ile prim borcu ödemeleri gerçekleştirilebilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.