Sigortası olmayanlar sağlık ocağına gidebilir mi? Sağlık ocaklarında ücretsiz muayene şartları

Sigortası olmayanlar sağlık ocağına gidebilir mi? Sağlık ocaklarında ücretsiz muayene şartları

Sigortasız dar gelirli vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan biri hastalanırlarsa ne yapacakları oluyor. Sigortası olmayanlar sağlık ocağına gidebilir mi, muayene ücreti alınır mı gibi sorulara yanıt arıyorlar. Peki sigortası olmayan vatandaşlar için devlet nasıl bir sağlık hizmeti imkanı sunuyor?

İşsiz kalan, sigortasız çalışmak zorunda kalan ya da herhangi bir sebeple sigortası olmayan vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanması için 2012 yılında Genel Sağlık Sigortası alanında pek çok yeni kararlar alındı. Peki bu sağlık hizmetlerinden faydalanmak için aranan şartlar nelerdir? Nerelere başvurmak gerekir? Sigortası olmayanlar sağlık ocaklarında muayene olabilecekler mi merak ediyor…

Sigortası olmayanlar sağlık ocağına gidebilir mi?

2010 yılında geçilen aile hekimliği sistemi ülkemizde yapılan önemli bir düzenlemedir. Bu sistem sayesinde sigortalı olsun olmasın yaş ve cinsiyet farkı gözetmeksizin herkese sağlık hizmeti verilmektedir. Eskiden olan sağlık ocaklarının önündeki uzun kuyrukların da bu sayede önüne geçilmiştir. Her vatandaşın bir aile hekimi olmasıyla hekim başına düşen hasta sayısı azalmıştır. Gelişen teknolojiyle de hastaların sağlık takibi hekimlerin bilgisayarlarından takip edilmekte ve tıbbi geçmişi kolayca öğrenilmektedir. Aile Sağlık Merkezi yani eski adıyla sağlık ocaklarında pek çok sağlık hizmeti de verilmektedir.

Sigortası olmayanlar sağlık ocaklarına gidebilir mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2012 yılında yapılan düzenlemelerin ardından alınan kararlarla sosyal güvencesi bulunmaya kişiler de Genel Sağlık Sigortası kapsamında görülmeye başlanarak sağlık hizmetlerinden olarak faydalanması sağlandı. Bu düzenleme ile birlikte sigortası olmayan vatandaşların mağduriyetleri önlendi ve sağlık ocaklarında muayene olmaları sağlandı.

Aile Sağlık Merkezlerinde sigortalı olmak şartı aranmaksızın her vatandaşın muayene olması mümkündür. Sigortası olan vatandaşlar intenet ya da çağrı merkezlerinden randevu oluşturabilir ya da direk bağlı olduğu salık ocağında sıra alarak muayene olabilir. Sigortası olmayan vatandaşlar ise muayene olmak için ödenecek ücret aile hekiminin sisteminde görülür ve reçete aracılığıyla ilaç alırken eczaneye çıkan bedeli ödeyerek sağlık hizmetinden faydalanmış olur.

Sigortasız muayene ücreti 2020

2012 yılında düzenlenen Genel Sağlık Sigortası kapsamında alınan kararlara göre her Türk vatandaşı sigortalı olsun ya da olmasın sağlık hizmetlerinden faydalanacaktır. Dar gelirli ve sağlık güvencesi bulunmayan vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırmalarının ardından belirlenen gelir seviyelerine göre Genel Sağlık Sigortası primleri ödenerek hastanelerde muayene olurlar ve herhangi bir ücret ödemeksizin sağlık hizmetlerinden yararlanırlar. Yapılan gelir testlerinde 981 TL altında geliri bulunan vatandaşların sağlık primleri devlet tarafından ödenmektedir. Yapılan gelir testine göre, aylık sağlık primi ödenerek Genel Sağlık Sigortası karalarına göre 18 yaş üzerinde çalışmayan ve öğrenci olmayan her vatandaş devletin sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabileceklerdir. Hastane dışında sağlık ocaklarından da ücretsiz faydalanmak da aynı şekilde sigortasız vatandaşlar için mümkündür. Ayrıca aile hekimini değiştirmek isteyenler için de bu imkân sağlanmıştır.

Sağlık ocaklarında ücretsiz muayene

Aile Sağlığı Merkezlerinde yapılan hiçbir muayeneden ve hekim ziyaretinden devlet ücret talep etmez. Sigortası olsun olmasın her vatandaşın aile hekiminde ücretsiz muayene olmak hakkı vardır.

Genel Sağlık Sigortası

SYDV tarafından yapılan gelir testlerinde 981 TL altında geliri olduğu saptanan vatandaşların genel sağlık sigortası kapsamında alınan kararlara göre devlet hastanelerinde muayene olma hakları vardır. Özel hastanelerde bu düzenleme geçersiz olmakta ve muayene olan kişilerin muayene ücretlerini ve yapılan sağlık hizmetleri için ücret ödemeleri gerekmektedir. GSS sağlık primlerini her ay düzenli olarak ödeyen vatandaşlar kamu hastanelerinde veya aile sağlığı merkezlerinde herhangi bir ücret ödemeksizin muayene olabilmektedirler.

Sigortası olmayan işsizler gelir testi yaptıracak

Sağlık primi ödemesi sistemi için yapılması gereken belirli adımlar bulunmaktadır. Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından dar gelirli ve sigortasız vatandaşlar evlerine tebligat yollanarak belirlenir. Ardından kişiler bu tebligat ile birlikte Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunur ve bu sayede gelir seviyesi tespit edilir ve prim borcunun ödeme miktarı tespit edilir. Sigortasız vatandaşın sağlık hizmetlerinden yararlanması için bu adımların uygulanması şarttır. Genel Sağlık Sigortası iki ayrı grupta sınıflandırılmıştır. Bu iki grup aile içindeki kişi başına düşen gelir miktarına göre g-0 ve g-1 olarak ayrılmıştır. Kişi başına düşen gelir miktarı asgari ücretin brüt miktarının 3’te birinin altında ise g-0 grubuna göre sağlık primi ödemesi yapar. Eğer aile içi kişi başına düşen gelir miktarı asgari ücretin brüt miktarının 3’te birinin üzerinde ise kişi g-1 olarak sınıflandırılır ve ona göre belirlenen sağlık primini öder. Yapılan gelir testi sonucu net olarak ödenecek prim miktarları belirlenir. Gelir seviyesi düşük olan ve sigortası bulunmayan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanması için bu gelir testini mutlaka yaptırmaları gerekmektedir.

Çocuklar için GSS nasıl işler?

18 yaş altındaki bütün çocuklar ebeveyn SGK tesciline tabii tutulmaksızın genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. 18 yaş üzerinde ortaöğretim öğrencisi her bekar birey 20 yaşına kadar ebeveynlerinin üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanabilir. 25 yaşına kadar olan ve lisans ya da lisans üzerinde eğitim alan bireyler aynı şekilde ebeveynlerinin üzerinden sağlık hizmeti alabilmektedir. 25 yaş üzerindeki bireyler artık ebeveynlerden bağımsız olarak gelir testine tabii tutularak 981 TL altında ise ücretsiz sağlık hizmetlerinden yukarıda belirtilen prosedürleri takip ederek faydalanabilirler.

Sağlık ocaklarına verilen hizmetler

 • Hamile vatandaşlar sürekli kadın doğum uzmanlarına gitmeksizin gebelik süreçlerini Aile Sağlığı Merkezlerinden takip edebilecek.
 • 3 aydan erken olmamak şartı ile aile hekimleri aynı il sınırı içindeki bir başka aile hekimi ile kendi aile hekimini değiştirebilecek.
 • Aile hekimi e-devlet sistemi üzerinden ya da İl Sağlık Müdürlüğü2nün intenet sitesinden kolaca öğrenilecek.
 • Kimlik kartı ile ekstra bir randevu oluşturma aşaması olmadan sıra numarası alınarak muayene olunabilecek.
 • Farklı alanlarda istenilen çeşitli sağlık raporları aile hekimleri tarafından verilebilecek.
 • Başka bir ilde bulunulduğu takdirde sağlık olacaklarında misafir olarak muayene olunabilecek.
 • Anne sütü konusunda bilgilendirme
 • Pansuman
 • Enjeksiyon
 • Acil sağlık hizmetleri
 • Laboratuvar tetkikleri
 • Aile planlaması
 • Aşı hizmetleri
 • Ufak cerrahi işlemler
 • Gebelik danışmanlığı
 • Beslenme
 • Emzirme danışmanlığı
 • Boy kilo takibi gibi hizmetlerde verilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.