Saksıda domates nasıl yetiştirilir? Evde organik domatesi yetiştirme

Saksıda domates nasıl yetiştirilir? Evde organik domatesi yetiştirme

Evde meyve seze yetiştirmek mümkün mü soruları evde kalınan bu süreçte daha da merak konusu oldu. Yaz mevsiminin gelişiyle en çok tüketilen kahvaltıdan yemeklere sofraların vazgeçilmezi domates saksıda nasıl yetiştirilir?

Bitki yetiştirmenin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri bir çok kez açıklanmıştır. Evde kendi yetiştirdiğimiz meyve ve sebzeler, fiziksel sağlığınıza iyi geldiği kadar psikolojinize de iyi gelecektir. Ancak herkesin bahçeli ev imkanına sahip olmadığı gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda sadece bahçesi olanlar mı evde sebze meyve yetiştirebilir sorusu akıllara gelmektedir. Elbetteki yalnızca bahçesi olanlar değil herkes evinde uygun şartlardaki meyve sebzeleri yetiştirebilir. Yaz mevsiminin de gelmesiyle birlikte mevsim meyvelerinden domates yetiştirmek ilgilenenler için oldukça uygun dönemdir. Bahçesi olmayanlar da saksılarda domateslerini yetiştirerek hem doğal domates yemenin keyfine varırken hem de bir bitkiyle ilgilenmenin kişinin ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinden de faydalanmış olacaklar. Peki evde domates yetiştirmek bu kadar kolay mıdır? Domates yetiştirmek için uygun toprak, sulama miktarı, uygun saksı ve gün ışığı özenle seçilmeli ve dikkat edilmelidir. Domates yetişmesi emek isteyen bir sebzedir. Peki nedir bu uygun şartlar? Domates nasıl saksıda yetiştirilir?

Saksıda domates nasıl yetiştirilir?

Öncelikle çimlenme tepsisi, saksı, mala, domates tohumu, gübre, eldiven, püskürtme pompası, bahçe etiketi, organik tohum edinerek ilk aşama için malzemeler temin edilir.

  • Çimlendirme tepsisinde yer alan boşluklara saksı karışımındaki topraktan koyularak her boşluğa tohumları ekmek için çukurlar açılır ve ardından tohumlar yerleştirilir. Bahçe malzemeleri satılan yerler ya da çiçekçilerden alınan çimlenme tepsisi eğer temin edilemiyorsa plastik bardaklara kullanılacak topraktan koyularak tohumlar yerleştirilebilir.
  • Çimlendirme ortamı güneşli ya da karanlık bir ortam olabilir. Ancak karanlıkta yapılan çimlendirme esnasında bu süre uzayabilir. Önemli olan nokta tepsideki ya da bardaktaki tohumların nemli kalmasıdır ve hava almasıdır.
  • Tohumların çimlenmesinin ardından, güneş alan bir yere taşınmalıdır ve toprağı daima nemli tutulmalıdır. Tepside ya da bardakta 7-10 gün arası bekletilmelidir ve hemen saksıya alınmamalıdır. Bu sayede çimlenen domates fideleri daha iyi köklenecek ve daha verimli domatesler verecektir.
  • Saksının altında bulunan delikler kapatılmalıdır. Bu sayede saksı drenaja uğramamış olacaktır. Ardından toprak ile gübre karıştırılmalı ve saksıya boşaltılmalıdır. Fidelerin kök boylarına uygun olarak saksının içinde çukurlar açıldıktan sonra fideler saksıya dikkatlice yerleştirilmelidir. Fidenin yerleştirilmesinden sonra üzerine örtülecek toprak sıkılmamalı ve gevşek bırakılmalıdır.
  • Domates yetiştirmedeki en önemli aşamalardan biri de sulama aşamasıdır. Gün içinde gölge saatlerde belli miktarda su her gün belli saatte verilirse toprağın daima nemli kalması sağlanır. Domates yetiştirmedeki püf noktalardan biri hiç şüphesiz daima nemli olan topraktır. Toprağı her gün nemli tutacak kadar sulama işlemi günlük yapılmalıdır. Domates fideleri çiçeklenen kadar gün ışığına ihtiyacı olmaz ancak fideler çiçeklendikten sonra 8 saat kadar gün ışığına ihtiyaç duyar. Bu esnada domatesler çiçeklendikten sonra evinizdeki güneş alan bir noktaya alınmalıdır.
  • Domateslerin meyve vermesi, aşamaların eksiksiz ve dikkatli şeklide yapıldığı takdirde yaklaşık 3 ay kadar süre alır. 3 ay sonunda gün ışığında daha çok tutarak olgunlaşma sürelerini hızlandırılabilir.