30 Mayıs 2019 Perşembe 17:49
Sağlıklı Kalbe Giden Yol İçin Bunlara Dikkat!
Takip Et:

Günümüzde insan hayatını tehdit eden pek çok hastalık mevcut bunlardan en yaygın görüleni ise kalp-damar hastalıklarıdır.Türk Kardiyoloji Deneği tarafından yürütülen TEKHARF araştırması sonucuna göre;ölüm nedenlerinin yüzde 42'si koroner kalp hastalıkları oluşturuyor. Teknolojinin ve ağır iş yaşamının yarattığı şehir hayatı hareketsizlik,fast food tipi beslenmeyi ve stres gibi sorunları da beraberinde getirerek kalp-damar hastalıklarının artmasını tetikliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre toplam ölümlerin arasında kalp-damar hastalıklarının payının gittikçe arttığını gösteriyor. Kalp sağlığını korumak için neler yapmalıyız?Acıbadem Altunizade Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Dağdelen şehir yaşamının kalp-damar hastalıklarının artışında büyük bir rol oynadığını ve alınması gereken önlemleri anlattı.İşte kalp-damar hastalığını tetikleyen 8 etken:

1-Obezite

obezite bel bölgesinin yağlanması ile ilgili görsel sonucu

Yapılan araştırmalara göre, kalp-damar hastalığına yol açan en önemli faktörlerden biri obezite. Karın bölgesinde fazla yağın toplanmasıyla koroner arter hastalğında çok daha önemli bir risk oluşturuyor. 

2-Koltuğa Bağımlı Yaşamak

koltuğa bağımlı yaşamak hareketsizlik ile ilgili görsel sonucu

Şehir hayatının bize dayattığı sorunlardan biri olan hareketsizlik ve koltuğa bağımlı yaşam tarzı kalp-damar hastalıklarının artmasına neden olmaktadır.Yapılan araştırmalara göre doğru ve düzenli egzersiz yapan kişilerin kalp-damar hastalıklarına yakalanma oranının yüzde 23 oranında azaltığı görülmektedir.Önerilen minimum egzersiz ise haftanın 3 günü en az 30 dakika ve aerobik özellikte spor yapmak. 

3-Hatalı Beslenme Alışkanlıkları

obezite ile ilgili görsel sonucu

Yoğun tempodan dolayı sabahları poğaça,öğle veya akşam yemeklerinde fast food tipi yemekleri tercih ediliyor.Bunun sonucu ise yorgun kalbe sebep oluyor. Kardiyoloji Uzmanı, hazır ya da yüksek kalorili gıdaların fazla meyve ve sebzelerin ise az tüketilmesi kalp-damar sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini belirtiyor.Yapılan araştırmalar sonucunda arter hastalığı üzerine olumlu etki yapan diyetin doymuş yağdan fakir; lif,lif, antioksidan, tekli doymamış yağ ve balıktan ise zengin olması gerektiği gösterilmiş.

 Kalp-damar hastlıklarından korunmak için,''diyetin yüzde 30'unu geçmemeli, doymuş yağ yüzde 7-10 ile sınırlandırılmalı, çoklu-doymamış yağ tüketimi yüzde 10, tekli doymamış yağ tüketimi ise yüzde 10-15 civarında olmalı. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre tuz tüketimi günde 6 gram ile sınırlandırılmalı.''

4-Stres,Öfke,Depresyon


stres öfke depresyon ile ilgili görsel sonucu

 Psikolojik durumlar,stres,öfke ve depresyonun kalp-damar hastalığı riskini arttırdığı yapılan çalışmalarla gözlemlenmiştir. Depresyon ve stres azaltıcı girişimlerden biri olan enfarktüs sonrası hastalarda etkili olduğu düşünülüyor.

5-Sigara

sigara ile ilgili görsel sonucu

 Dr. Dağdeken, sigara ile kalp-damar hastlığı arasıdaki ilişkiyi şöyle ifade ediyor:

“Sigara, damar iç yüzeyinde kolesterol ve yağ-kireç birikimini kolaylaştırıyor. Kanda pıhtılaşmayı artırıcı proteinleri yükseltiyor, pıhtı hücrelerinin tepkilerini artırıyor ve kanın akışkanlığını bozuyor. Bunların yanı sıra damar tonusunu ve elastik özelliğini bozuyor. Sigara, ayrıca iyi huylu kolesterol olan HDL seviyesini düşürüyor ve kötü huylu LDL kolesterolün damar duvarındaki zararlı etkisini kolaylaştırıyor.” Yapılan çalışmalarda; kalp damar hastalığı günde 1-14 sigara içenlerde erkeklerde 1.7 kat, 25 üzeri içenlerde 2.6 kat daha yüksek bulunmuş. Kadınlarda, günde 1-4 sigara içenlerde risk 1.9 kat, 14-24 sigara arası içenlerde 4.3 kat ve 25'ten fazla sigara içenlerde 5.4 kat artmış olarak tespit edilmiş.” 

6-Hipertansiyon

Ä°lgili resim

 Hipertansiyon birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan kan basıncı yüksekliğidir.Bu kan basıncı damarın iç yüzeyindeki genilmeyi azaltıyor ve hücrelerde yağ birikimini arttırıyor.Tedavi ile küçük ve büyük kan basınçları 13 ve 6 mm Hg’ye düşürülünce kalp damar hastalıkları riskini yüzde 16 oranında azaltmak mümkün olabiliyor.

7-Diyabet

diyabet ile ilgili görsel sonucu

Diyabet, damar duvarının esnekliğini bozarak damarlarda hücre birikimi artışına neden oluyor.İyi kontrol edilemeyen diyabet tipik olarak hipertrigliserideminin yanı sıra iyi huylu kolesterol HDL’nin düşmesine de yol açıyor. Kalp damar hastalıkları nedeniyle ölüm tip1 diyabetlilerde 3-10 kat, tip 2 diyabetlilerde erkeklerde 2, kadınlarda 4 kat artıyor. 

8-Kandaki Lipoproteinler

Ä°lgili resim

Kolestrolün seviyesinin özellikle LDL denilen düşük yoğunluklu kolestrolün yüksek olması bu durumu gittikçe arttırıyor. HDL denilen iyi kolestrol ise ateroskleroz gelişiminde koruyucu bir role sahiptir. Dolayısıyla düşük HDL,yani 35 mg/dl altındaki HDL değerleri önemli ve bağımsız bir koroner risk faktörü oluyor.Yanı sıra genetik olarak nitelendirilen liprotein(a)  yüksekliği de, özellikle kötü huylu kolesterol LDL mevcutsa, miyokard enfarktüsü için önemli bir risk faktörü. Yüksek homosistein düzeyleri de aterosklerotik (damar sertliği) damar hastalığı için yeni bir bağımsız risk faktörü olarak tanımlandı. Bu düzey üzerinde homosistein bulunanlarda 5 yıl içinde miyokard infarktüsü geçirme riski 3.4 kat artıyor. Bir başka önemli risk faktörü de trigliserid düzeyinin yüksek olması. Son Güncelleme: 30.05.2019 17:49
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler