Sağlık Bakanlığı Koronavirüs tedbirlerini güncelledi! İşte yeni korona tedbirleri ve yasakları

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs tedbirlerini güncelledi! İşte yeni korona tedbirleri ve yasakları

Sağlık Bakanlığı tarafından Koronavirüs için alınan önlemlere bir yenilik daha geldi.

Sağlık Bakanlığınca getirilen koronavirüs önlemlerine bir yenisi daha eklendi. Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararlara gelen güncellemeye göre, Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ne göre Güzellik Merkezi’nde çalışan insanların yapacakları işlemden ve müşteri ile ilk kontaktağa girmeden evvel telefonlarını özel soyunma kabinlerine bırakmaları uygun görüldü. Güzellik merkezi, berber ve kuaför gibi işletmelerde çalışan insanların yüksek ses ile konuşmamaları istendi.

Sağlık Bakanlığı tarafından revize edilen karara göre kuaför, berber ve güzellik merkezi gibi yerlerin müşteriler tarafından kalabalık oluşturmaması için randevu sistemine geçildi. Buraya gelen müşterilerin yanlarındaki kimse içeri kabul edilmiyor. Müşteriler içeriye herhangi bir temas olmadan alınıyor. Yapılacak işleme göre değişkenlik gösteren aletlerin kişiye özel olması ev işlem sonrası dezenfekte edilmesi gerekmekte. Her müşteriye özel alet kullanılmaması durumunda işlemden sonra aletlerin dezenfektasyonu sağlanmak zorunda. Müşterilerin beklediği ya da bulunduğu alanların temizliği ve dezenfekte olması adına 2 müşteri arasında en az 20 dakikalık bir bekleme süresi koyuldu. Güzellik merkezi, berber ya da kuaför çalışanlarının iş yerlerinde giydiği kıyafetlerin günlük temizliği ya da değiştirilmesi ve tekstil alanına ait giysilerinin de minimum 60 derecede yıkanması gerekiyor.

Çeşitli saç ve cilt bakımı merkezlerinde çalışanlar ve müşteriler haricinde hiçkimsenin bulunmaması uygun görüldü. Kesinlikle bu adreslerde refakatçi veya çocuk kabul edilmemekte. Güzellik merkezi, berber ya da kuaförlerde müşterilerin isteğine sunulan çeşitli sabun ve kozmetik ürünleri olabildiğince tezgah arkalarında durmalı ya da cam raflar içinde muhafaza edilmek zorunda. Saç kurutma makineleri en az kullanım miktarına indirgenmeli ve olabilen en hafif güçte ve eğer varsa bir başka müşteriye temas etmeyecek şekilde çalıştırılmalı.

Kuaför, berber ya da güzellik merkezlerinde çalışan bireylere eldiven kullanmak hiçbir şekilde tavsiye edilmiyor. Marketlerde çalışan ya da çalışacak insanların koronavirüs hakkında bilgi verebilecek donanıma ve bilgiye sahip olması önerilmekte. Müşteriler ve çalışanlar içeride olacak şekilde 1 kişiye toplamda 4 metrekarelik bir alan düşüyor. Sağlık bakanlığı tarafından alınan karara göre 4 metrekareyi 1 kişiden fazlası kullanmamalı ve hizmet veren işletme de bu kurala uymak zorunda. İçeride müşteriye sunulan şampuan ve kozmetik ürünleri gibi ürünler Koronavirüs’den öncesine göre daha farklı bir şekilde paketlenerek müşteriye satılıyor. Risk oluşturan et ya da süt ürünlerinde paketlenmiş bir şekilde veya manav bölümlerinde çalışan insanlar dışında eldiven kullanımı kesinlikle tavsiye edilmiyor. Çalışan kişi ise eldiven kullandığı takdirde başka hiçbir nesneye veya yere dokunmamak zorunda bırakıldı. Süpermarket ve market kasalarında ise kasanın açık olduğu saatler arasında ürün bantları değiştirilmek zorunda. Bu değişim zorunluluğunun alt sınırı ise 3 olarak belirlendi. Ürün bantları sadece 1 kere kullanılacak bezler ile dezenfekte ediliyor.