22 Mart 2020 Pazar 01:31
Plaquenil nedir? Plaquenil ne için kullanılır? Koronavirüs hastalığı COVID-19 için gerekli ve etkili bir tedavi olabilir mi?
Takip Et:

Dünya çapında pek çok bilim insanı ve doktor tarafından tartışılan Plaquenil’in koronavirüsün tedavisinde kullanılıp kullanılamayacağı konusu siyasi alanda da tartışma konusu oldu. ABD Başkanı Donald Trump tarafından 19 Mart tarihinde yapılan konuşmada Plaquenil’in ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylandığının duyurulması ardından FDA bu alanda kullanımının onaylanmadığını  ifade etmişti.

18 Mart tarihinde YouTube üzerinde Professor Didier Raoult’un sunumu ile 24 hastanın randomize olmayan, kör olmayan bir çalışmasında olumlu sonuçlar elde ettiği görüldü. Bu durum Çinli ekibin Clinical Infectious Diseases dergisinde yayınlanan laboratuvar sonuçlarının teşvik ediyor. Ancak elde edilen veriler enfeksiyon topluluğu tarafından bileşiğin bir tedavi olarak görülmesi açısından yeterli bulunmamıştır.

Diğer yandan klorokin 800 Fransız kökenli hasta üzerinde olacak şekilde koronavirüse bağlı yoğun bakımda tedavi gören 3200 kişiyi bünyesine alan INSERM isimli Avrupa klinik çalışmasının bir parçası olarak gözlemlenen dört tedavi içinde de yer almamaktadır.

Kolorokin koronavirüs vakası olan komorbid hastalıklar için diğer ilaçlarla olumsuz tepkime tehlikesi ve resüsitasyon uygulanan hastalarda olumsuz etkiler gösterdiği için benimsenmemiştir.

Marsilya Çalışması

Avrupa Birliği Klinik Araştırmalar Sicili, Marsilya çalışmasının 5 Mart tarihinde Ulusal İlaç Güvenliği Ajansı tarafından kabul gördüğünü göstermektedir. Çalışma 12 ve 17 yaşlarının arasında 5, 18 ve 64 yaşlarının arasında 10 ve 65 yaşının üstünde 10 kişiden oluşan 25’e kadar koronavirüs teşhisi konan hastaları kapsamında bulundurmaktadır.

Veriler halen yayınlanmamış bile olsa bu çalışmanın hidroksiklorokin ile viral yükte büyük bir azalma gösterdiği belirlenmiştir. Kullanımının üstünden 6 gün geçmesi ardından hidroksiklorokin alan koronavirüslü ahastalarda testin pozitifliği %25 düşmüş ve tedavi almayanlarda ise %90’a inmiştir.

Aynı zamanda tedavi görmeyen hastaların hidroksiklorokin alan ve buna artı olarak antibiyotik verilan hastalarla karşılaştırıldığında sonuçların kombinasyon tedavisi ile pozitif vaka sayısında ciddi bir düşüş gösterdiği görüldü.

6. gündeyken kombinasyon tedavisi verilen hastalarda halen SRAS-VoV-2 taşıyanların yüzdesinin 5’ten daha çok olmadığına tanıklık edildi.

Bulaşıcı hastalık uzmanı bakteriyel akciğer hastalıklarından dolayı ortaya çıkan durumlarda etkili olduğunun bilinmesinden diğer yandan laboratuvarda çok sayıda virüse karşı da  etkili olduğu ifade edildiğinden azitromisin antibiyotiğini eklemiştir.

Çalışmanın daha detaylı sonuçları Intenational Jounal of Antimicrobial Agents’da yayınlanmak için sunuldu. Bu çalışma tıp dünyasında büyük bir yankı uyandırdı ve bilim insanlarını iki gruba ayırdı.

Tenon Hastanesi kapsamında yer alan Profesör Gilles Pialoux bu çalışmayla ilgili olarak "Fikir ilginç ama büyük, randomize, kontrollü denemelere ihtiyacımız var. Bu tür bilgileri YouTube'da iletmemeliyiz, anlamlı değil" dedi.

Fransa’da Bulaşıcı Hastalıklar Topluluğu Başkanı Christian Perronne ise şu ifadeleri kullandı;

"Hidroksiklorokine gerçekten inanıyorum. On yıllardır kullanılan oldukça büyüleyici bulduğum bir ilaçtır. 100 hastada yapılan hidroksiklorokinin viral yükü azalttığını gösteren bir in vitro çalışmada ve bir ön Çin klinik çalışmasında olumlu sonuçlar olmuştur; hastalarda semptomlar (belirtiler) daha az sürdü ve şiddetli değiller. Bu, epidemiyolojik açıdan ilginç bulduğum taşıyıcıların sayısını azaltabilir."

"Etik bir bakış açısıyla, hastaneye yatırılan, gözetim altında ve kısa tedavi gören - özellikle EKG'de QT aralığını uzatan ilaçlarla ilaç etkileşimlerine dikkat ederek - şiddetli hastalığı olan tüm hastalara önermeliyiz. Yan etkiler, artan dozlarda, hastaların ağrı veya ateşi olması mümkündür, ancak Çin verilerine göre, tedavinin daha düşük dozlarda etkili olduğu görülmektedir. Her durumda, bu bileşiğin olumsuz etkileri tehlikeli değildir."

Fransa’da hidroksiklorokinin kullanımını kabul etmeyen ya da kontrendikasyon durumları dışında ortalama 50 hastanede bulunan koronavirüs hastalarında bu yöntemin kullanıldığı ifade edildi.

Plaquenil’in İngiltere’de kullanımı için sunulan bilimsel gerekçe kapsamında ise Birmingham Üniversitesi'nde Enfeksiyon Hastalıkları Profesörü Robin May sıtmada görülen etkiye göre koronavirüsün tedavisinde hidroksiklorokin kullanılmasının bilimsel bir sebep olduğunu ifade etti.

Bilim Medya Merkezi üzerinden yapılan açıklamaya bakıldığında klorokinin zayıf bir baz olduğu ve asitlerin nötralize edilmesinde destekçi olmasından kaynaklı sıtma parazitinin kırmızı kan hücrelerine girmesi sonucunda yaşamasının daha az uygun konuma getirildiğini ifade etti.

Koronavirüs için Plaquenil Kullanım Dozu ve Süresi Nasıldır?

Çinli klinisyenlerce yakın dönemde yayınlanan koronavirüse karşı klorokin kullanımı ile ilgili bölümde şu ifadelere yer verilmiştir;

"FAHZU‘da (Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi First Affiliated Hastanesi) temel tedavi rejimi olarak arbidol (200 mg/12 saatte bir ağızdan) ile kombine lopinavir/ritonavir (2 kapsül 12 saatte bir ağızdan) uygulandı. Hastanemizde tedavi edilen 49 hastadan elde ettiğimiz tecrübeye göre; negatif nükleik asit testinin en erken negatif çıkma zamanı ortalama 12 gündü (%95 Cl: 8-15 gün). Negatif nükleik asit test sonucu süresi (>24 saat aralıkla ardışık 2 defadan daha fazla negatif) 13.5 gündü (%95 Cl:9.5-17.5).

Temel tedavi rejim etkili değilse, 18-65 yaş arasındaki yetişkinlerde klorokin fosfat kullanılabilir (ilk iki gün için 500 mg tek doz, takip için 500 mg qd beş gün).

Klorokin fosfatın tedavi süreci 7 günden fazla olmamalıdır. Diğer rejimlerin tedavi seyri belirlenmemiştir ve genellikle yaklaşık 2 haftadır. Balgam öneklerinden nükleik asit testi sonuçları 3 kereden fazla negatif kalırsa antiviral ilaçlar durdurulmalıdır."Son Güncelleme: 22.03.2020 01:31
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler