Pasif agresif kişilik bozukluğu hastalığı nedir? PAK hastalığı belirtileri

Pasif agresif kişilik bozukluğu hastalığı nedir? PAK hastalığı belirtileri

Pasif agresif kişilik bozukluğu toplumumuzda sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. PAK hastalığının belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Birçok kişi ''Pasif agresif kişilik bozukluğu hastalığı nedir?'' sorusuna yanıt arıyor.

Günümüzde insanların büyük bir çoğunluğu psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunlardan biri olan pasif agresif kişilik bozukluğu da en çok karşılaşılan hastalıklardan biridir. Bu önemli ve ileride büyük sorunlara yol açabilecek hastalık maalesef yeterli ciddiyeti görmemektedir. Pasif agresif kişilik bozukluğu, kişinin kendine yarattığı psikolojik bir sorundur.

Pasif agresif kişilik bozukluğu belirtileri nelerdir?

Pasif agresif kişilik bozukluğunun altında yatan temel problem aile, arkadaş baskısı ve az da olsa genetik yapıdır. Bu hastalığa sahip olan kişiler sorunlarını konuşarak çözmek yerine agresif davranışlar gösterirler. Hiçbir zaman sorunları olduğunu kabul etmez ve hatayı her zaman karşı tarafta ararlar. Bu soruna sahip olan kişilerin düşüncelerini değiştirmek oldukça güçtür. Sabit fikirlilerdir ve kendilerine ait dünyada yarattıkları fikirlerini benimserler. Sorumluluk almaktan kaçınırlar ve bu da toplum huzurunu tehdit eder.

Pasif agresif kişilik bozukluğu olan kişiler uyuşturucu, alkol ve sigara gibi bağımlılık yapan madde kullanmaya yatkın olurlar. Bu kişiler suçluluk duygusu hissetmezler, o nedenle suç işleme potansiyelleri yüksektir.

Pasif agresif kişilik bozukluğunun tedavisi var mı?

Pasif agresif kişilik bozukluğunun ilaç ve iğne ile tedavi edilemez. İlaçlar sadece bir süreliğine yatıştırıcı etki gösterir. Aile, arkadaşlar ile vakit geçirmek, sosyal ortamlara girmek tedavi için daha etkili olacaktır.