Lohusalık dönemi neden yaşanır ve ne kadar sürer? Lohusalık nedir?

Lohusalık dönemi neden yaşanır ve ne kadar sürer? Lohusalık nedir?

Lohusalık nedir? Kaç gün sürer? Doğumdan sonra kadınların lohusalık dönemi başlar. Lohusalık dönemi neden yaşanır ve ne kadar sürer? Kadınların doğumdan sonra toparlanma dönemi olarak bilinen lohusalık dönemi 40 gün sürmektedir.

Lohusalık Nedir?

Hamilelik döneminde anneler, bebeklerini karınlarında tam 9 ay taşımaktadır. Bu süreç biraz sıkıntılı geçer. Bütün duygular zirvede yaşanır ve en önemli duygu bebeklerini kucağına aldıkları zamandır. İlk anda yaşadıkları sevinç bambaşkadır.

Doğum gerçekleşir ancak henüz her şey bitmiş sayılmaz. Yeni bir hayata başlamış olursunuz. Bebeğin ihtiyaçlarına alışmak için hızlı ve sağlıklı bir şekilde toparlanmanız gerekir. Anneler 9 ay boyunca hem psikolojik hem de fiziksel zorluklar yaşamaktadır. Doğumdan sonra bu durum eski haline dönmeye başlar ve kadın yavaş yavaş toparlanır. Normalleşme sürecine lohusalık dönemi denmektedir. Bu dönem yeni doğum yapan annelerin en hassas olduğu dönemdir.

Lohusalık Kaç Gün Sürer?

Annelerin yaşadığı lohusalık dönemine puerperiyum veya postpartum adı verilmektedir. Kadınların doğumdan sonra hamilelik sırasında değişen metabolizmaları ve genital sistemlerinin düzelmesi 6 hafta sürmektedir. 40 gün lohusalık dönemi yaşanır ve kadın eski haline dönmeye başlar. Hem psikolojik açıdan hem de fizyoloji açıdan eski günlerine dönmeye başlar. Bu dönem oldukça hassas bir dönemdir.

Lohusalık 40 gün sürmektedir. Bu sırada yaşanan değişimler rahimde, vajinada, yumurtalıklarda ve göğüslerde olmaktadır. Rahim gebelik sırasında genişler ve doğumdan sonra küçülmeye eski haline dönmeye çalışır ancak eski haline göre daha büyük olur.

Lohusalık döneminde vajinada küçülme görünür. Yumurtalıkların eski haline dönmesi emziren ve emzirmeyen kadınlarda farklılık göstermektedir. Emziren kadınlarda adet döngüsünün geri gelmesi 36 hafta sürmektedir. Emzirmeyen kadınlar 27 gün içerisinde eski hallerine dönerler. Göğüslerde süt salgılanması nedeniyle değişiklikler meydana gelir. Bunlar dışında kanama, idrar yolu iltihabı, terleme, idrar miktarında artış, susuzluk hissi, açlık hissinde artış, duygusal iniş ve çıkışlar yaşanır.