Kuşkonmaz bitkisi nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Kuşkonmaz nasıl ve ne zaman yetişir?

Kuşkonmaz bitkisi nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Kuşkonmaz nasıl ve ne zaman yetişir?

Kuşkonmaz vücuda yararları çok fazla olan doğal bir bitkidir. Kuşkonmaz tüketilirken bazı hastaların dikkatli olması gerekir. Kuşkonmazın bazı hastalıklara faydası olduğu gibi bazı yan etkileri de vardır.

Pek çok hastalığın ve rahatsızlığın iyileşmesine yardımcı olan kuşkonmaz, hem sebze olarak hem de süs olarak kullanılan uzun ömürlü bir bitki türüdür. İlkbahar aylarında tezgahlara pazarlarda ve aktarlarda satılmaya başlanan kuşkonmaz, 50 ile 150 cm boyuna kadar ulaşabilmektedir.

Genellikle çorbalara atılan kuşkonmazın tüketimi oldukça önemlidir.

Kuşkonmaz Nedir?

Kuşkonmaz Latince adı Asparagus Officinalis olan sulak, ormanlık bölgelerde, kumlu ve killi toprak olan yerlerden yetişmektedir. Kuşkonmaz protein açısından oldukça zengin, fakat kalori ve karbonhidrat bakımından değeri düşük bir bitkidir.

Kuşkonmaz Ne Zaman Yetişir?

Kuşkonmazın en verimli şekilde yetiştiği aylar ilkbahar aylarıdır. Yaklaşık 2 senede tam boyuna ulaşan bitki, 15 ila 20 sene kadar hayatta kalabilmektedir. Eski çağlarda Anadolu ve Doğu Akdeniz’de yetiştiği gözlenen kuşkonmaz, Fransa, İtalya, Çin ve ABD’de yetişmektedir. Türkiye’de ise yetiştiriciliğine ilgi gösterilmektedir.

Kuşkonmazın Besin Değerleri Nelerdir?

Kuşkonmaz, A, C, K ve B vitamini potasyum, demir, folik asit ve lif açısından oldukça zengin bir bitkidir. Antioksidan ve lif sayesinde kolon kanseri tedavisinde kullanılmaktadır. Kuşkonmazon 100 gramı 22 kaloridir.

Kuşkonmaz bitkisi nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Kuşkonmaz nasıl ve ne zaman yetişir?

Kuşkonmazın Yararları

- Kansere karşı korur.

- Zayıflamaya yardımcı olur.

- Sindirim sistemini rahatlatır.

- Romatizma ve kemik ağrılarını dindirir.

- Artrit hastalığından korur.

- Erken doğum riskini engeller.

- Vücuttaki iltihaplarla mücadele eder.

- Diyabeti engeller.

- Kalp dostudur.

- Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkları engeller.

- Egzama gibi cilt hastalıklarından korur.

- Kanı temizler.

- PMS belirtilerini ortadan kaldırır.

- A vitamini sayesinde göz sağlığını destekler.

- Kolestrolü engeller.

Kuşkonmaz Nasıl Tüketilmelidir?

Kuşkonmaz bazı alerjik rahatsızlıkları ortaya çıkarabileceği için toplanırken dikkat edilmelidir. Vücuda pek çok faydası olan kuşkonmaz, salatalarda ve yemeklerde de kullanılmaktadır. Ayrıca Kuşkonmazı kış aylarında tüketmek soğuk algınlığına karşı koruyucu etkiyi arttırır.

Taze olarak alınana kuşkonmaz aynı günde tüketilmeyecekse sapından bir miktar kesilmelidir. Daha fazla saklayabilmek için kağıt havlu yardımıyla veya temiz bir bezle sarılarak plastik poşetle muhafaza edilmelidir. Bu şekilde 4 5 gün kadar buzdolabında yaşayabilir.

Kuşkonmazı pişirmeden 2 ila 3 dakika kadar haşlanmalıdır. Haşlama yapılırken suya bolca tuz atılmalıdır. Haşlamanın ardından 2 dakika kadar soğuk suda bekletilmelidir. Bu şekilde hazırlanan kuşkonmazlar ızgara olarak veya salatalara eklenebilir.

Kuşkonmazın Yan Etkileri Nelerdir?

Kuşkonmaz gıda miktarı kadar kullanıldığında güvenli bir bitkidir. Fakat daha fazla tıbbi olarak kullanıldığında bazı yan etkileri ortaya çıkabilir. Kuşkonmaz bir sebze olarak tüketildiğinde veya cilde uygulandığından alerjik rahatsızlıklara sebep olabilir.

Özellikle böbrek hastalarının kuşkonmazdan uzak durması uzmanlar tarafından önemle vurgulanmaktadır. Ayrıca kuşkonmazı gebelik döneminde tıbbi miktarlarda kullanmak güvenli değildir. Bundan dolayı gebelik ve emzirme döneminde kuşkonmazı çok fazla kullanmamak gerekmektedir.