Kurban Bayramı sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bilim Kurulu üyesinden resmi ilk açıklama geldi!

Kurban Bayramı sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bilim Kurulu üyesinden resmi ilk açıklama geldi!

Kurban Bayramı sokağa çıkma yasağı olacak mı? sorusu vatandaşlar tarafından en merak edilen sorulardan birisi. Konuya ilişkin Bilim Kurulu üyesinden resmi ilk açıklama geldi!

Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı sorusu herkes tarafından merak edilirken Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara’dan konuya ilişkin açıklama geldi. Açıklamasında bayrama daha vakit olduğunu bu süreçte ilerleyen günlerde vaka sayılarının belli olması ile şekilleneceğini söyleyen Kara, vaka sayılarının fazla olduğu iller için yorum yapmak için en azından 22-23 Temmuz’un gelmesinin beklenmesi gerektiğini de ekledi

Ayrıca konuşmasında konuşurken 1-1,5 metre mesafe bırakarak sohbet edilmesi gerektiğini söyleyen Bilim Kurulu üyesi, okulların açılmasında dikkat edilmesi gereken noktalara da parmak bastı. Okullara öğrenciler alınırken ateşlerinin ölçülmesi gerektiğini ve hasta olması olası çocukların okula gönderilmemesi gerektiğini açıkladı.

Okula gönderilmeden önce ailelerin solunum, korona ve öksürük, nefes darlığı gibi şüphesi bulunan kişileri okula göndermemesi ve en yakın sağlık kuruluşuna götürmesi istendi. Bu sorunların olmasığı çocukların okula gönderilmesinde bir sorun olmadığını söyleyen Kara, çocuklara maske takılmasını, aralarında mesafe bırakılmasını ve eğitimlerinde 3 gün okulda 2 gün online şekilde yapılması ya da gruplar halinde yapılmasını önerdiğini söyledi.