02 Aralık 2019 Pazartesi 17:18
Kulak çınlaması sebepleri nedir? Kulak neden çınlar? Kulak çınlaması sebepleri ve tedavileri
Takip Et:

Genel olarak yaşlılık belirtisi olduğu düşünülen kulak çınlaması, hemen her yaştan insanda görülebilmektedir. Kulak çınlaması ülke genelinin %17’sinde meydana gelmektedir. Özellikle 40 ile 70 yaş arasında daha fazla görülmektedir.

Kulak Çınlaması Nedir?

Kulak çınlamasının tıp literatüründeki ismi “Tinnitus” olarak kabul edilir. Çınlama, hastaların bir ses algılaması olarak nitelendirilmektedir. Çınlama olarak algılanan ses  bir uğultu, rüzgar, çan, ıslık sesi, nabız sesi olabilir. Kulak çınlaması bir hastalıktan ziyade belirti olarak incelenmektedir.

Kulak çınlaması, işitme sisteminde en fazla karşılaşılan sağlık sorunlarından bir tanesidir. Çok fazla yaşanması kişide ruhsal sorunlara neden olabilir.

Kulak Çınlamasının Belirtileri Nelerdir?

Kulak çınlaması, kulakta duyulan ince ve tiz bir sestir. Hastalar genel olarak çan sesine benzeyen bir ses duymaktadır. Bu sesi rahatsız olan kişiden bir başkası duyamaz. Bu sesin duyulması bir belirti olarak kabul edilmektedir.

Kulak Çınlamasının Sebepleri Nelerdir?

Kulak çınlaması, duruma göre farklı zamanlarda gerçekleşir. Ortalama olarak 1 ile 5 hafta kadar devam etmektedir. Çınlama eğer patolojik ise çok daha uzun sürebilir. Kulak çınlamasının nedenleri şu şekildedir:

- Kulak kiri

- Uzun süre yüksek sese maruz kalmak

­- Yabancı cisim

- Kulak zarının delinmesi

- Orta kulak iltihabı

- Orta kulakta sıvı birikmesi

- İç kulak hücrelerinin zarar görmesi

- Orta kulak kemiklerinin eklemlerinde sertleşme

- İşitme kaybı

- Tansiyonda oynama

- Kulak içi tansiyonu

- Şeker hastalığı

- Anemi

- Menopoz dönemi

- Hormon değişiklikleri

- Baş ve boyun travmaları

- Tiroid

- Anevrizma

- İşitme sinirindeki tümörler

- Yanlış ilaç kullanımı

- Nörolojik nedenler

- Metabolik nedenler

- Psikiyatrik nedenler

Kulak Çınlamasının Çeşitleri Nelerdir?

Kulak çınlamasının pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler kulak çınlama şikayetinin karakteristik özelliklerine, nedenlerine ve şiddetine göre belirlenmektedir. Kulak çınlamasının çeşitleri şunlardır:

- Objektif Kulak Çınlaması:

Hastanın kendisi ve dışarıdan duyulan bir sestir. Damar ve kas hastalıklarına bağlı olarak meydana gelmektedir. Fazla şiddetli olmayan ve fazla rahatsızlık vermeyen kulan çınlamaları bu çeşide girer.

- Subjektif Kulak Çınlaması:

Hastanın kendisinden başka hiç kimsenin duymadığı bir sestir. Hayali sesler olarak da tanımlanmaktadır. Kulaktan ötürü olabileceği gibi damar veya nörolojik nedenlerden dolayı yaşanabilir.

Kulak Çınlaması Tanısı Nasıl Konur?

Kulak çınlamasının tedavisinden önce ilk olarak tanının koyulması gerekmektedir. Kulak çınlaması tanısı için ilk olarak hastanın geçmiş hikayesini bilmek ve muayene etmek gerekmektedir. Doktor tarafından yapılacak detaylı muayenenin ardından doktor gerekli görürse nörolojik muayene, radyolojik görüntüleme yapılabilir.

Kulak Çınlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak çınlaması tedavisi için ilk olarak tanının koyulması gerekir. Kulak çınlaması tedavisi kişiye özel olarak uygulanmaktadır.

Hastanın kulak kiri veya yabancı bir maddeye bağlı çınlama yaşaması durumunda kulak temizlenmelidir. İlaçtan kaynaklı kulak çınlaması meydana geldiyse, ilaçların dozajı veya kullanımında değişikliğe gidilmesi gerekir. Kulak zarı delinmesine bağlı olarak çınlamasında cerrahi müdahale gerekecektir.

Kulak çınlaması sebebiyle muayene olan kişinin ilk önce tanısının koyulması gerekmektedir. Tedavide başarının elde edilebilmesi için doğru teşhis çok önemlidir. Tedavinin ardından hasta kısa sürede yaşadığı kulak çınlaması sorunundan kurtulacaktır.


Son Güncelleme: 02.12.2019 17:18
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler